• Kaksi alakoulun oppilasta ovat oppitunnilla värittämässä monisteen tehtävää.

Norssissa järjestetään laadukasta perusasteen ja lukion opetustyötä, opettajankoulutuksen ohjattua harjoittelua sekä tutkimus- ja kehitystyötä.

Nuori opetusharjoittelijanainen tekee älyteululle esimerkkiä murtolukujen laventamisesta.

Erityisopetuksen perusharjoittelu yläkoulussa ja lukiossa (KAS.ERI.420) 5 op

Normaalikoululla suoritettavat opetusharjoittelut muodostavat kokonaisuuden. Perusharjoittelut KAS.ERI.410 ja KAS.ERI.420 suoritetaan perusopetuksessa ja lukiossa siten, että kaikki opiskelijat pääsevät harjoittelemaan eri ikäisten oppilaiden erityisopetusta harjoittelukokonaisuuden aikana.  Osana harjoittelua tehdään yhteistyötä luokanopettajien ja aineenopettajien kanssa. Jos perusharjoittelu KAS.ERI.410 ei opiskelijalla toteudu alakouluympäristössä, suoritetaan perusharjoittelu KAS.ERI.420 alakoulussa.
.

3 Erityisopetuksen perusharjoittelu yläkoulussa ja lukiossa (KAS.ERI.420) 5 op

3.1 Ajoitus

I opetusperiodi, aloitus syksyllä 2026

3.2 Edeltävät opinnot

Erityispedagogiikan perusopinnot (25op) sekä Kasvatusalan työelämään tutustuminen (orientoiva harjoittelu) KAS.ORIE.020

3.3 Tavoitteet

Opiskelija
– perehtyy yläkoulun ja lukion erityisopetuksen toimintaympäristöinä ja osallistuu monipuolisesti koulun toimintaan
– perehtyy erityisopettajan työtehtäviin ja rooliin nuoren oppimista, kehitystä ja hyvinvointia tukevassa monialaisessa yhteistyössä
– osaa kehittää yhteistyö- ja vuorovaikutustaitojaan erityisopettajan roolissa
– saa valmiuksia oppilaan tuen tarpeen tunnistamiseen ja arviointiin painottaen sosiaalisten ja emotionaalisten haasteiden näkökulmaa
– osaa suunnitella erityisesti sosiaalisiin ja emotionaalisiin haasteisiin kohdistuvaa tukea, toteuttaa tukitoimia ja arvioida tuen vaikuttavuutta vuosiluokilla 7–9, lukiossa ja siirtymävaiheissa
– ymmärtää pedagogisen dokumentoinnin merkityksen oppimisen, koulunkäynnin ja hyvinvoinnin tuen prosesseissa

3.4 Sisällöt

Opintojaksolla suunnitellaan ja toteutetaan opetusta yhteistyössä ohjaavan opettajan, ainedidaktikon sekä muiden opetusharjoittelijoiden kanssa.  Pääsääntöisesti harjoittelu toteutetaan yksilöharjoitteluna

Suunnittelussa huomioidaan kunkin oppiaineen ainedidaktiset lähtökohdat sekä oppilaiden yksilölliset tarpeet.

Harjoittelu koostuu opetettavista tunneista, reflektiosta, kollegiaalisesta yhteistyöstä, yksilö- ja pienryhmäohjauksesta, luennoista, seminaareista sekä itsenäisestä työstä.  Opintojakso sisältää matkakirjatyöskentelyä.

3.5 Toteutustavat

Ilmoittautuminen

Seminaarit
– moniammatillinen yhteistyö –seminaari ke 3.9.2025 klo 14.15–15.45 Normaalikoulu

Luennot
– arviointiluento ma 1.9.2025 klo 14.15–15.45 Normaalikoulu

Pienryhmäopetus 28t
– Sisältää pienryhmä- ja yksilöohjausta

Harjoitukset 35t
– Opetuksen seuraamista / osallistuvaa havainnointia (15t)
– Opetusta (20t)

Reflektiotekstin palautus ke 22.10.2025 mennessä

Itsenäinen työskentely 67t

Yht. 135 t

3.6 Toteutustapojen lisätiedot

Perusharjoittelut KAS.ERI.410 ja KAS.ERI.420 suoritetaan perusopetuksessa ja lukiossa siten, että kaikki opiskelijat pääsevät harjoittelemaan eri ikäisten oppilaiden erityisopetusta harjoittelukokonaisuuden aikana.  Osana harjoittelua tehdään yhteistyötä luokanopettajien ja aineenopettajien kanssa. Jos perusharjoittelu KAS.ERI.410 ei opiskelijalla toteudu alakouluympäristössä, suoritetaan perusharjoittelu KAS.ERI.420 alakoulussa. Ohjaaja määrittää harjoittelussa opetettavat aineet luokan tarpeiden mukaan.

Harjoittelussa keskitytään erityisesti sosiaalisten ja emotionaalisten haasteiden tunnistamiseen, arviointiin ja tuen järjestämiseen. Harjoittelussa opiskelija saa valmiuksia toimia erityisopettajana osana monialaista yhteistyöverkostoa.

3.7 Ohjaus

Aloitusseminaarissa ja ensimmäisessä didaktiikan lehtoreiden ohjauksessa sovitaan tarkemmin ohjauskäytännöistä ja sisällöistä. Ohjaukset sisältävät sekä yksilö – että ryhmäkohtaisia tilaisuuksia harjoittelun eri vaiheissa.

Ohjausteemoja
– Hyvinvointi opettajan työssä
(sama ohjaus LO-opiskelijoille syksyn toteutuksessa)
– Tunne- ja vuorovaikutustaidot opettajan työssä
(sama ohjaus LO-opiskelijoille syksyn toteutuksessa)
– Digitaalisuus ja tekoäly oppimisen tuen apuvälineenä
– Erityisopettajan yhteistyötahot- ja taidot (myös huoltajayhteistyö)
– Työrauhan rakentaminen yhteistyössä luokan- ja/tai aineenopettajan kanssa.
– Ympäristökasvatus ja ekososiaalinen sivistys

3.8 Reflektioteksti

Opetusharjoittelun päätteeksi kirjoitetaan reflektioteksti.

3.9 Arviointi

Hyväksytty/hylätty.

Hyväksytyn suorituksen edellytyksenä on läsnäolo vaaditussa määrässä pienryhmäopetusta, harjoitusten täysimääräinen suorittaminen, jaksoon liittyvät erilliset oppimistehtävät sekä opintojakson tavoitteiden täyttyminen. Suoritusta on täydennettävä, mikäli tavoitteita ei ole saavutettu tai opintojaksoon kuuluvat tehtävät on tehty puutteellisesti.

Kuvassa on näkymä Kaksio-oppimisympäristöstä ja sen katsomosta, jossa istuu joukko oppilaita.
Nuori nainen, joka on opetusharjoittelussa, katsoo oppilaiden työskentelyä, kun he maalaavat värikkäitä syksyn lehtiä paperille.
Kuvassa on joukko alakoulun oppilaita viimeistelemässä tekemiään värikkäitä kasvokuvia pientä taidenäyttelyä varten.
Kuva KAKS10 56 -oppimisympäristöstä. Kuvassa oppilaita ohjaamassa Sphero-robottipalloja avoimessa Katsomo-tilassa.

Click here to add your own text