Erityisopetuksen perusharjoittelu alakoulussa (KAS.ERI.410) 5 op
2 Erityisopetuksen perusharjoittelu alakoulussa (KAS.ERI.410) 5 op
2.1 Ajoitus
III opetusperiodi
2.2 Edeltävät opinnot
Erityispedagogiikan perusopinnot (25op) sekä Kasvatusalan työelämään tutustuminen (orientoiva harjoittelu) KAS.ORIE.020
2.3 Tavoitteet
Opiskelija
perehtyy erityisopetuksen toimintaympäristöön ja osallistuu monipuolisesti koulun toimintaan
perehtyy erityisopettajan työtehtäviin ja rooliin oppimista, kehitystä ja hyvinvointia tukevassa monialaisessa yhteistyössä
osaa kehittää yhteistyö- ja vuorovaikutustaitojaan erityisopettajan roolissa
saa valmiuksia tuen tarpeen tunnistamiseen ja arviointiin painottaen oppimisvaikeuksien näkökulmaa hyödyntäen monipuolisesti erilaisia arviointivälineitä
osaa suunnitella erityisesti oppimisvaikeuksiin kohdistuvaa tukea huomioiden oppijan oppilaan kokonaistilanteen, osaa toteuttaa tukitoimia ja arvioida tuen vaikuttavuutta
ymmärtää pedagogisen dokumentoinnin merkityksen oppimisen, koulunkäynnin ja hyvinvoinnin tuen prosesseissa.
2.4 Sisällöt
Opintojaksolla suunnitellaan ja toteutetaan opetusta yhteistyössä harjoittelua ohjaavan erityisopettajan, normaalikoulun lehtorien sekä muiden opetusharjoittelijoiden kanssa. Pääsääntöisesti harjoittelu toteutetaan yksilöharjoitteluna.
Suunnittelussa ja toteutuksessa huomioidaan oppilaiden ja oppilasryhmien ryhmäkohtaiset ja oppilaskohtaiset tarpeet ja edellytykset sekä oppiaineiden ainedidaktiset lähtökohdat.
Harjoittelu koostuu opetuksen seurannasta, opetettavista tunneista, reflektiosta, kollegiaalisesta yhteistyöstä, yksilö- ja pienryhmäohjauksesta, luennoista, seminaareista ja muuhun erityisopettajan työhön tutustumisesta.
2.5 Toteutustavat
Tarkat lukuvuoden päämäärät löytyvät Sisu-järjestelmästä
Seminaarit 2 t
Aloitusseminaari sisältäen turvallisuusnäkökulman ja normaalikouluun tutustumisen
Luennot 2 t
Erityisopettajaharjoittelun teoreettinen ja käytännöllinen viitekehys
Pienryhmäopetus 25 t
Ohjaavan erityisopettajan tapaamiset
Ryhmänohjauksia luokka-asteittain
Ohjaavien opettajien ja didaktikkojen järjestämiä muita yksilö- ja ryhmäohjauksia
Harjoitukset 39 t
Opetuksen seuraamista/osallistuvaa havainnointia (18 t)
Opetusryhmien seuraamista ja havainnointia
Omaa opetusta edeltävien opetustuntien seurantaa harjoittelun aikana
Opetusta 17 t
10 tuntia yhteisopettajuudessa
7 tuntia pienemmässä ryhmässä tai pienryhmässä
Erityisopettajan muuhun työhön tutustumista 4 t
Esim. konsultaatio, oppilashuolto, moniammatillinen työ ja huoltajien kanssa tehtävä yhteistyö
Itsenäinen työskentely 67 t
Mm. tuntien suunnittelu- ja valmistelutyö yksin ja yhdessä luokanopettajaharjoittelijoiden, luokanopettajien, aineenopettajaharjoittelijoiden ja aineenopettajien kanssa
Reflektiotekstin palautus
Yht. 135 t
2.6 Toteutustapojen lisätiedot
Perusharjoittelu suoritetaan Normaalikoulussa painottuen joko luokanopetuksen yhteydessä annettavaan erityisopettajan opetukseen tai aineenopetuksen yhteydessä annettavaan erityisopettajan opetukseen. Opetusharjoittelussa toteutetaan yhteisopettajuutta myös lehtoreiden sekä luokanopettaja- ja aineenopettajaopiskelijoiden kanssa mahdollisuuksien mukaan. Aineenopetuksen yhteydessä annettavan erityisopetuksen harjoitteluun kuuluu 1 op lukiossa suoritettavaa harjoittelua.
Perusharjoittelut KAS.ERI.410 ja KAS.ERI.420 suoritetaan perusopetuksessa ja lukiossa siten, että kaikki opiskelijat pääsevät harjoittelemaan eri ikäisten oppilaiden erityisopetusta harjoittelukokonaisuuden aikana. Osana harjoittelua tehdään yhteistyötä luokanopettajien ja aineenopettajien kanssa. Jos perusharjoittelu KAS.ERI.410 ei opiskelijalla toteudu alakouluympäristössä, suoritetaan perusharjoittelu KAS.ERI.420 alakoulussa. Ohjaaja määrittää harjoittelussa teemat luokan ja oppilaiden/opiskelijoiden tarpeiden mukaan.
Työskentely sisältää opetuksen edellytyksiä tukevien opetusjärjestelyjen, ryhmäkohtaisten tukimuotojen ja oppilaskohtaisen tuen suunnittelua, toteuttamista ja arviointia sekä oppilaan oppimisen ja koulunkäynnin tuen kokonaisuuden suunnittelua ja raportointia. Lisäksi opettajaksi kasvun reflektio ja siitä kirjoitettava teksti kuuluvat osaksi harjoittelun suoritusta.
2.7 Ohjaus
Aloitusseminaarissa ja ensimmäisessä lehtoreiden ohjauksessa sovitaan tarkemmin ohjauskäytännöistä ja sisällöistä. Ohjaukset sisältävät sekä yksilö- että ryhmäkohtaisia tilaisuuksia harjoittelun eri vaiheissa.
Ohjausteemoja:
– Samanaikaisopettajuus ja yhteisopettajuus
– Haastavat tilanteet opettajan työssä
– Etäopetusvalmiuden tukeminen
Muita ohjausteemoja seuraavista aiheista
– Harjoitteluaineiden erityispiirteet
– Ikätasoinen osaaminen sekä oppimisvaikeuksien ilmeneminen
– Jakso- ja tuntisuunnitelmien laatiminen
– Erityisopettajan erilaiset työskentelymuodot
– Kielitietoisuus opetuksessa
2.8 Reflektioteksti
Opetusharjoittelun päätteeksi kirjoitetaan reflektioteksti, jossa pohditaan teemoja harjoittelujaksosta. Ohjeet tekstin kirjoittamiseen löytyvät Moodlesta.
Muistutus opiskelijalle:
Muista, että reflektiotekstisi painopiste on omassa kehittymisessäsi. Ota siis huomioon anonymiteetti: Älä kuvaa harjoitteluluokastasi mitään, minkä perusteella voisi tunnistaa yksittäisiä oppilaita tai opettajia. Älä siis sisällytä tekstiisi esimerkiksi nimiä, sukupuolia tai ihmisten ulkoisia piirteitä.
2.9 Arviointi
Hyväksytty/hylätty.
Hyväksytyn suorituksen edellytyksenä on läsnäolo vaaditussa määrässä pienryhmäopetusta, harjoitusten täysimääräinen suorittaminen, jaksoon liittyvät erilliset oppimistehtävät sekä opintojakson tavoitteiden täyttyminen. Suoritusta on täydennettävä, mikäli tavoitteita ei ole saavutettu tai opintojaksoon kuuluvat tehtävät on tehty puutteellisesti.









