Hyppää pääsisältöön
Tutkimus

EduSTA-hanke on innoittanut Tredun opettajia ja opiskelijoita toimimaan ja vaikuttamaan työpaikoilla

Julkaistu 2.9.2025
Tampereen ammattikorkeakoulu
Esitettä kädessään pitelevä nainen pensaan katveessa
Tredun lehtori Pia Korhonen kertoo, että hankeyhteistyö TAMKin kanssa on poikinut positiivisia kehityskulkuja Tredun kestävyys- ja vastuullisuustyöhön. Kuva: Kati Jyrävä
Tampereen seudun ammattiopisto Tredussa on tehty kestävyystyötä jo pitkään. Parikymmentä opettajaa on pilotoinut Tampereen ammattikorkeakoulun vetämässä Academy for Sustainable Future Educators (EduSTA) -hankkeessa laadittuja opettajien kestävyysosaamista tukevia osaamismerkkejä. Sen myötä tredulaiset ovat saaneet varmuutta ammatilliseen osaamiseensa sekä rohkaisua yhteisölliseen kehittämiseen. Elämään jäävät ilmastovastuullisen toiminnan tutkinnonosa, kestävyysyhteisö ja vastuulliset opintopolut – tärkeimpänä kuitenkin kestävyysajattelulla varustetut opiskelijat.

Lehtori Pia Korhonen opettaa ilmastovastuullisen toiminnan tutkinnonosaa. Hän kertoo, että Tampereen ammattikorkeakoulun vetämään hankkeeseen osallistuminen on konkreettisesti edistänyt kestävyysajattelua Tredussa.

Korhonen on toiminut pitkään ravintola- ja catering-alan lehtorina sekä kestävän kehityksen koordinaattorina. Hän on opiskellut ympäristökasvatusta, laatu- ja ympäristöjohtamista sekä palveluliikejohtamista kestävän kehityksen näkökulmasta. 

– Olen tehnyt Tredussa kestävän elämäntavan strategiatyötä ja toiminut monissa hankkeissa. EduSTA-hankkeen osaamismerkeistä olen saanut eväitä myös omaan ympäristökasvatukseen liittyvään työhöni.  

Korhonen puhuu vaikuttamisen puolesta: hän kokee kestävän kehityksen merkitykselliseksi ja haluaa siirtää tätä ajattelua myös opiskelijoilleen. Opiskelijat saavat pontta vaikuttamiseen sekä nostetta siihen, miten asioita voi tuoda esiin ja edistää. 

 

Tutkinnonosan teema on vaikuttaminen: miten minä opettajana pystyn vaikuttamaan opiskelijoihin ja miten he vaikuttavat työpaikoilla. Tekemämme työ on vahva viesti työelämälle siitä, että me opettajat olemme paneutuneet kestävään kehitykseen ja että meiltä valmistuu osaajia, joille kestävän kehityksen edistäminen on luonteva ja tärkeä osa työtä.

Pia Korhonen

EduSTA-osaamismerkkien suorittaminen on rohkaissut toimijoita 

Tredussa osaamismerkkejä suoritettiin yli 50. Kyseessä on ollut paikoin vaativa puristus, mutta moni kokee saaneensa vahvistusta omaan ammattiminään. Niin myös Korhonen: 

– Minulle oli alkuun vaikeaa päästä opetuksen ytimeen, koska olen tehnyt paljon kehittämistyötä, innovointia ja hankkeita. Kun polku ja oma ymmärrys aukesivat, pääsin synteesiin. Oma ajattelu, osaaminen ja systeemisyys rakentuivat selkeämmiksi. 

Pöydän ääressä istuva nainen pitää käsissään esitteitä.
Pia Korhonen on iloinen monista edistysaskeleista, joita Tredussa on EduSTA-hankkeen ansiosta otettu.
Kuva: Kati Jyrävä

Osaamismerkkien suorittamisella on ollut pysyviäkin vaikutuksia. Korhonen on kehittänyt kollegansa Minna Arvosen kanssa ilmastovastuullisen toiminnan tutkinnonosan toteutuksen mahdollisuuksia vuodesta 2021. EduSTA-hankkeen myötä vaihtelevasti ja rajatusti käytössä ollut tutkinnonosa on nyt tarjolla kaikille Tredun opiskelijoille. 

– Olimme rummuttaneet tutkinnonosaa jo aiemmin, mutta olimme liian varovaisia ja tunnustelevia. Hankkeesta saimme rohkeutta, uskoa omaan osaamiseen ja luottamusta siihen, että pystymme puskemaan tämän moniammatillisen verkkototeutusmallin läpi kokeiltavaksi keväällä 2025. 

Erasmus+ Teacher Academies -rahoitteisen hankkeen projektipäällikkö Eveliina Asikainen on iloinen siitä, että hanke on rohkaissut Tredun opettajia edistämään kestävyysajattelua konkreettisesti ja systeemisesti. 

Hanke on tarjonnut jotain sellaista, jonka avulla he ovat voineet syventää osaamistaan monella eri tasolla. Jopa erittäin kokeneet opettajat ovat kertoneet saaneensa uusia eväitä omaan työhönsä. Alueellista työelämävaikuttavuuttakin on syntynyt tutkinnonosan opiskelijoiden työharjoitteluissa. 

Eveliina Asikainen, TAMK

Ilmastovastuullisen toiminnan tutkinnonosa on nyt moniammatillinen

15 osaamispisteen laajuinen tutkinnonosa keskittyy ilmastonmuutoksen syihin, vaikutuksiin ja keinoihin sen torjumiseksi. Opiskelijat oppivat, miten ilmastonmuutos vaikuttaa hyvinvointiin ja luonnon monimuotoisuuteen. Tutuiksi tulevat hiilijalanjälki ja kiertotalous toimintoina, joilla voidaan vaikuttaa ilmastonmuutoksen hillitsemiseen. 

– Yritämme nyt saada sanoman joka puolelta läpi: kuinka tärkeä tämä moniammatillinen toteutustapa on, olipa kyseessä sitten prosessi-, auto-, sote-, liiketoiminta-, kauneus- tai vaikkapa ravintola- ja catering-ala. Yksittäisellä tutkintoalalla tätä olisi ollut vaikea saada toteutumaan, mutta nyt tarjoamme kaikille opiskelijoille tähän mahdollisuuden. 

Ammattioppilaitoksessa on tiiviit työelämäyhteydet, jotka aidosti vaikuttavat työelämään

Opiskelijat perehtyvät työssäoppimisjaksolla siihen, miten heidän omalla ammattialallaan huomioidaan ilmastonmuutos. He selvittävät, miten ilmastovastuullisuus toteutuu työpaikalla, toteuttavat projekteja sekä raportoivat kehittämisehdotuksistaan, esimerkiksi jätteiden hallinnasta, asiakaspalvelusta, markkinoinnista ja sähkönkulutuksesta. 

– Opiskelijat sisäistävät asioita. Samalla he oppivat, että työhön liittyvillä käytänteillä on vaikutusta ja että myös he voivat vaikuttaa. Nelisenkymmentä opiskelijaa on kohta suorittanut ilmastovastuullisen toiminnan tutkinnonosan ja antaneet siitä todella positiivista palautetta, Korhonen iloitsee. 

Opiskelijat ovat panostaneet kehittämistehtäviinsä. Työpaikoilla heidän ehdotuksiaan arvostetaan ja parhaat projektit ovatkin jääneet elämään työpaikoilla. 

– Eräässä marketissa opiskelijan projekti hävikin vähentämisestä poiki pysyvän käytännön, samoin käytettyjä jääkiekkovarusteita myyvän yrityksen markkinointiprojekti. Yritys on myös hyvä esimerkki oppilaitoksen ja työelämän vastavuoroisuudesta: meiltä on yksi opettaja lähdössä sinne työhön tutustumisjaksolle. 

Kestävyysosaajien yhteisö ja vastuulliset opintopolut syntyivät

Korhonen kertoo, että EduSTA-hankkeen ansiosta Treduun perustettiin kestävyysosaajien yhteisö, joka verkottaa saman teeman parissa toimivat kollegat. Yhteisössä keskustellaan kestävyysaiheista, kysytään neuvoja ja jaetaan tietoa. Verkosto pyritään pitämään aktiivisena myös jatkossa. 

Tredussa on tehty myös vastuullisia opintopolkuja, joihin EduSTA-hanke on innoittanut ravintola- ja cateringalan sekä kasvatus- ja ohjausalan lisäksi muitakin tutkintoaloja. Vaikka opintopolku ei olisi vielä valmis, esimerkiksi matkailualan opettajat uskaltavat näytön arviointikeskustelussa tuoda rohkeammin esiin myös kestävyysasiat.

Korhonen arvostaa TAMKin tarjoamaa yhteistyötä ja verkostoja.

– Tulevaisuudessa voisimme enemmänkin hyödyntää toistemme tekemiä asioita ja yhdessä tehtyä. Vaikka olen vuosikausia ollut kestävyystyössä, on ollut antoisaa tehdä osaamismerkkejä, pohtia syvemmin ja tuoda tulokset arkeen. Pääsee itsekin eteenpäin ja virkistää omaa ajatteluaan. Emme enää ole viherpiipertäjiä vaan edistyksellisiä toimijoita, joiden työllä on vaikutusta. 

Systeeminen ajattelukin on vahvistunut. Kestävyys ja vastuullisuus leivotaan sisään tekemiseen, omaan työhön olennaisesti kuuluvaksi niin oppilaitoksissa kuin työpaikoilla. 

Korhosen mielestä parasta ovat kuitenkin opiskelijat. 

– Miten ihanaa onkaan nähdä se meiltä valmistunut nuori tai nuori aikuinen, joka on onnistunut työelämässä ja saanut jonkin mielettömän jutun aikaiseksi. Se hänen onnensa ja tyytyväisyytensä, niistä ammennan itsellenikin voimaa. Jo yhden yksittäisenkin nuoren tukeminen kestävän kehityksen matkalla on vaivan väärti. Matkalla kestävyysosaajaksi tapahtuu aina jotain hyvää.  

Academy for Sustainable Future Educators (EduSTA)

Academy for Sustainable Future Educators (EduSTA) oli Erasmus+-rahoitteinen, kansainvälinen hanke, jossa määriteltiin erityisesti ammatillisten opettajien käytännöllisiä kestävyysosaamisia. Hankkeessa suunniteltiin, rakennettiin ja pilotoitiin osaamismerkkijärjestelmä sekä sitä tukevia osaamisperustaisia opintoja, oppimisympäristöjä ja oppimateriaaleja. Hanketta johti TAMK ja partnereina olivat Universidad de Girona Espanjasta, Göteborgs Universitet Ruotsista, Hanze UAS Hollannista ja University of Life Sciences Prague Tsekistä. Hanke oli käynnissä 1.6.2022–31.7.2025. 

Lisätiedot: 
Pia Korhonen
Lehtori | Ilmastovastuullinen toiminta
Tampereen seudun ammattiopisto Tredu
pia.korhonen [at] tampere.fi (pia[dot]korhonen[at]tampere[dot]fi), 050 441 9015


Eveliina Asikainen
Projektipäällikkö | EduSTA-hanke
Tampereen ammattikorkeakoulu
eveliina.asikainen [at] tuni.fi (eveliina[dot]asikainen[at]tuni[dot]fi), 050 5958775

Kirjoittaja: Hanna Ylli