KEM.131 Laaja kemia 1, 4 op
Tällä sivulla
Opintojakson suorittaminen avoimessa yliopistossa
- Luennot 12*2h (vapaaehtoinen, luennot tallennetaan)
- Laskuharjoitukset 6*3h (vapaaehtoinen, myös Moodlepalautus mahdollinen)
- Paperitentti yliopistolla tai Exam-tentti (pakollinen)
- Kurssi suoritetaan lopputentillä. Laskuharjoituksilla voi korottaa arvosanaa.
Luennot ja laskuharjoitukset Hervannan kampuksella. Kurssilla on käytössä Moodle-oppimisympäristö, jonka kautta hoidetaan kaikki tiedotus.
Kurssin ensimmäisellä viikolla järjestetään kemian teollisuus ry:n fuksikampanja -luento. Tämän takia tällä viikolla on ylimääräinen luento.Esitiedot
Suositeltavina esitietoina joko KEM.100 Kemian perusteet tai lukiosta vähintään kemian kurssit 1-5. Huolehdithan itse, että sinulla on vaadittavat esitiedot suoritettuna, ennen kuin ilmoittaudut! Ilmoittautumalla sitoudut noudattamaan vaatimuksia ja voit pyydettäessa esittää opintorekisteriotteen vaadittujen esitietojen suorituksista.
Toteutukset ja ilmoittautuminen
Ei toteutuksia.
Opintojakson opetussuunnitelma
Lisätietoja avoimessa yliopistossa opiskelusta
Oletko jo avoimen yliopiston opiskelija? Tutustu ohjeisiin sivulla Opiskelu avoimessa yliopistossa.
Opintomaksut ja maksuehdot
Tutustu avoimen yliopiston opintomaksuihin ja maksuehtoihin Näin ilmoittaudut avoimen yliopiston opintoihin -verkkosivulla.
Ota yhteyttä
Kaipaatko apua? Voit kysyä tarjonnasta ja opintoihin ilmoittautumisesta avoimen yliopiston opiskelijapalvelusta.
Ota yhteyttä sähköpostitse avoin.tau@tuni.fi tai puhelimitse +358 294 520 881.
Katso puhelin- ja vastaanottoneuvonnan aikataulut ja yhteystiedot.