
Tampereen yliopiston Vuoden Alumni
Vuoden Alumnin valintaperusteet
Vuoden Alumni valitaan vuosittain. Vuoden Alumniksi voi ehdottaa henkilöä, joka on...
- opiskellut tai työskennellyt tamperelaisessa yliopistossa: Tampereen teknillisessä yliopistossa, Tampereen yliopistossa tai näiden edeltäjissä
- vahvistanut yliopiston mainetta.
- toiminut alallaan uraauurtavana toimijana.
- toiminut yhteiskunnallisena vaikuttajana kotimaassa tai ulkomailla.
- edistänyt yliopiston, yhteiskunnan ja alumnien vuorovaikutusta.
Tampereen yliopiston Vuoden Alumni 2026
Tampereen yliopiston Vuoden Alumniksi on valittu sähköteknologiayritys Ensto Oy:n hallituksen puheenjohtaja, kasvatustieteilijä ja luokanopettaja Marjo Miettinen. Valintaan vaikutti Miettisen pitkäaikainen työ teknologiayritysten, elinkeinoelämän ja koulutuksen eteen. Nykyisessä tehtävässään Ensto Oy:ssä hän edistää vihreää siirtymää sekä luotettavaa ja turvallista sähkönjakelua.

Aiemmat Vuoden Alumnit

Koe alumniyhteisön voima - liity alumniverkostoomme
Jos olet opiskellut tai työskennellyt tamperelaisessa yliopistossa, olet Tampereen yliopiston alumni. Olet osa laajaa yhteisöä, jonka jäsenissä on vaikuttavuutta ja voimaa. Tule mukaan monipuoliseen osaajien verkostoon jakamaan osaamista, oppimaan lisää ja tutustumaan uusiin ihmisiin.





