Hyppää pääsisältöön

UNINOVIS-katsaus 2025: Eurooppalainen korkeakouluallianssi vahvisti TAMKin kansainvälistä asemaa ja osaamista

Kahdeksan eurooppalaisen korkeakoulun UNINOVIS-allianssi vahvistaa merkittävästi TAMKin kansainvälistä asemaa, osaamista ja yhteistyöverkostoja. Ensimmäisen toimintavuoden aikana keskityimme partnerien väliseen verkostoitumiseen ja liikkuvuuteen, yhteisten toimintamallien kehittämiseen sekä nykytilannetta kartoittavien selvitysten tekemiseen. Uusia aloitteita syntyi niin TKI- kuin koulutusyhteistyössä.

Eurooppalaisten korkeakoulujen UNINOVIS-allianssi aloitti toimintansa tammikuussa 2025. TAMKin lisäksi allianssiin liittyivät Kauno Kolegija (KK) Liettuasta, University of Málaga (UMA) Espanjasta, University Sorbonne Paris Nord (USPN) Ranskasta, University Luigi Vanvitelli (UDCLV) Italiasta, Technische Hochschule Würzburg‑Schweinfurt (THWS) Saksasta ja University of Tirana (UT) Albaniasta. Myöhemmin marraskuussa Haagin ammattikorkeakoulu (THUAS) liittyi allianssin kahdeksanneksi täysjäseneksi.

Ensimmäinen toimintavuosi oli verkostoitumisen ja yhteistyömallien rakentamisen aikaa. Loppuvuotta kohti toiminta vakiintui ja allianssin tunnettuus lisääntyi, mikä alkoi näkyä kansainvälisissä liikkuvuuksissa, opetuksen kehittämisessä, projektihakemuksissa ja eurooppalaisissa kumppanuuksissa.  

Kansainvälinen liikkuvuus oli vilkasta 

Kansainvälinen liikkuvuus oli vuoden näkyvimpiä onnistumisia. UNINOVIS-partnerivaihtoja tehtiin TAMKista yhteensä 61 kappaletta, joista opiskelijoita oli 15 ja henkilökuntaa 48. TAMKiin saapui vaihtoon 41 työntekijää ja 41 opiskelijaa. Loppuvuodesta järjestimme kyberturvallisuuteen keskittyneen BIP-viikon (Blended Intensive Programme), johon osallistui reilu 30 opiskelijaa.

BIP-viikon kanssa samaan aikaan oli käynnissä UNINOVIS Staff Development Week, johon osallistui yhteensä parikymmentä opettajaa ja muuta henkilöstön edustajaa viidestä eri maasta. Osallistujat oppivat yhdessä uutta TKI-toiminnan kehittämisestä sekä kansainvälisesti toteutettavista opetusmalleista. Viikko vahvisti TAMKin roolia osaavana kehittäjänä ja edelläkävijänä. Samanlainen tapahtuma toteutetaan uudestaan vuonna 2026.

Yhteisiä opintoja ja hankkeita 

Yhteisen opintotarjonnan kehittäminen eteni. Kartoitimme partnerikorkeakoulujen yhteistutkintoja, mikro-opintoja ja digitaaliseen osaamiseen liittyviä opintokokonaisuuksia. TAMKissa teimme selvitystyötä yhteistyössä tutkintovastaavien ja jatkuvan oppimisen toimijoiden kanssa. Kansainvälistä liikkuvuutta edistävät COIL- (Collaborative Online International Learning) ja BIP-oppimismallit herättivät suurta kiinnostusta, ja niiden suunnitteluun osallistui useita eri koulutusaloja.  

Käynnistimme useita kokeiluja digitaalisen ja vihreän siirtymän teemoista, kuten opiskelijalähtöisen AI-tuutoritoiminnan ja kestävään kehitykseen liittyvät opiskelijaprojektit. Dataosaamisen kehittämiseen liittyvä kysely sekä ESG-kartoitukset tukivat opintojen ja työelämäyhteistyön kehittämistä. Aloimme suunnitella oppimista, hallintoa ja viestintää tukevaa digitaalista alustaa, jonka kaikki partnerit saavat käyttöönsä vuoden 2026 aikana.  

Valmistelimme lukuisia hankehakemuksia partnerien kesken. Kaksi allianssin yhteistä Erasmus+-Co-operation Partnership-hanketta sai positiivisen rahoituspäätöksen. TAMK toimi aktiivisesti uusien yhteistyöhankkeiden suunnittelussa erityisesti sosiaali- ja terveys- sekä teknologian alalla.  

UNINOVIS näkyi kampuksella, tapahtumissa ja viestintäkanavissa 

Pääkampuksella avattu UNINOVIS Station tarjoaa kohtaamispaikan, työtilan sekä allianssin toiminnan näyteikkunan. Esittelimme tilaa henkilökunnalle helmikuun 2026 TAMK-konferenssissa, minkä jälkeen avasimme sen yleiseen käyttöön.

UNINOVIS-allianssin näkyvyys kasvoi ja viestintä vahvistui. Yksiköitä edustavien UNINOVIS-lähettiläiden toiminta alkoi keväällä, ja järjestimme yhteisiä tapaamisia säännöllisesti läpi vuoden. Allianssin somekanavat ja visuaalinen ilme uudistettiin, ja TAMK International Blogissa julkaistiin useita postauksia aiheesta. Esittelimme allianssin toimintaa muun muassa TAMK-päivässä ja Alihankintamessuilla syksyllä. TAMK osallistui aktiivisesti muiden suomalaisten allianssipartnerien kanssa tehtävään yhteistyöhön ja yhteisiin tilaisuuksiin.

UNINOVIS-vuosi 2025 vahvisti TAMKin strategisia tavoitteita. TAMK kiinnittyi entistä tiiviimmin eurooppalaisen korkeakoulutuksen ekosysteemiin ja sai käyttöönsä uusia resursseja, kumppanuuksia ja toimintamalleja, jotka tukevat kasvua myös tulevina vuosina.

Tutustu Uninovis-allianssin verkkosivuihin (englanniksi)

Tutustu myös vuoden 2025 avainlukuihin

Nostoja Uninoviksesta vuonna 2025

Lue lisää Uninoviksesta