Tutkimus

Yhteiskuntatieteiden näkökulmia koronavirukseen

Tampereen yliopisto
Etsitkö asiantuntijaa haastateltavaksi? Yhteiskuntatieteiden tiedekunnan asiantuntijat tarjoavat monipuolisia näkökulmia koronavirukseen, koronarajoitteisiin ja niiden yhteiskunnallisiin seurauksiin.

Tiedekunnan Alusta-verkkojulkaisu julkaisee asiantuntijajuttuja koronaviruksesta. Lisää Tampereen yliopiston asiantuntijoita löydät yliopiston viestinnän listauksesta. Tampereen yliopiston viestintä auttaa mieluusti. Viestinnän puhelinnumero on 0294 520 800 ja sähköposti viestinta.tau [at] tuni.fi.

Epidemiologian professori Pekka Nuorti, 040 190 1685, pekka.nuorti [at] tuni.fi
Aiheet: tartuntatautien leviäminen ja ehkäisy, rokotteet, ehkäisytoimien arviointi, julkinen terveyspolitiikka

Epidemiologian professori Anssi Auvinen, 040 190 1640, anssi.auvinen [at] tuni.fi
Aiheet: epidemiologiat yleisesti, sairauksien esiintyvyys ja niiden riskitekijät väestötasolla

Kansainvälisen terveyspolitiikan professori Meri Koivusalo, 050 437 7540, meri.koivusalo [at] tuni.fi ( )
Aiheet: globaali terveyspolitiikka ja pandemiat

Apulaisprofessori Salla Atkins, 050 437 7398, salla.atkins [at] tuni.fi
Aiheet: globaali terveyspolitiikka ja pandemiat, kehittyvien maiden terveydenhuoltojärjestelmät

Lääketieteen historian dosentti Heikki Vuorinen, heikki.vuorinen [at] helsinki.fi
Aiheet: tautien ja epidemioiden historia

Gerontologian professori Marja Jylhä, 040 588 9100, marja.jylha [at] tuni.fi
Aiheet: koronaviruksen vaikutukset ikäihmisiin

Sosiaalipsykiatrian professori Sami Pirkola, 050 318 7267, sami.pirkola [at] tuni.fi
Aiheet: koronaviruksen mielenterveydelliset vaikutukset, palvelujärjestelmä ja yksilöpsykiatria

Sosiaali- ja terveyspolitiikan professori, yhteiskuntatieteiden tiedekunnan dekaani Juho Saari, 040 828 1027, juho.saari [at] tuni.fi
Aiheet: sosiaali- ja terveyspolitiikka, hyvinvointi- ja terveyserot, auttaminen ja yksinäisyys

Terveyssosiologian professori Piia Jallinoja, 050 437 7047, piia.jallinoja [at] tuni.fi
Aiheet: terveysasiantuntijuus ja siihen liittyvät kiistat, terveys mediassa, asenteet

Sosiaali- ja terveyspolitiikan tenure track -tutkija Liina-Kaisa Tynkkynen, 040 190 1675, liina-kaisa.tynkkynen [at] tuni.fi
Aiheet: terveydenhuolto, terveyspolitiikka, sote-järjestelmä

Nuorisotutkimuksen professori Päivi Honkatukia, 050 318 6743, paivi.honkatukia [at] tuni.fi
Aiheet: koronaviruksen ja sen vuoksi tehtyjen rajoitteiden sosiaaliset vaikutukset nuoriin

Sosiaalipsykologian dosentti, akatemiatutkija Eerika Finell, 050 318 7646, eerika.finell [at] tuni.fi
Aiheet: kielivähemmistöjen tiedonsaanti ja kokemukset koronavirusepidemian aikana

Hoitotieteen professori Eija Paavilainen, 0401904079, eija.paavilainen [at] tuni.fi

Aiheet: lapsiperheet, joilla muitakin haasteita elämässään, perheväkivalta, kaltoinkohtelu, riskiolot

Etiikan ja yhteiskuntafilosofian tutkija Lauri Lahikainen, lauri.lahikainen [at] tuni.fi

Aiheet: epidemiat ja yhteiskunnallinen sekä yksilön vastuu

Sosiologian professori Harri Melin0504201526, harri.melin [at] tuni.fi

Aiheet: koronaviruksen vaikutukset työelämään ja etätyöhön

Sosiaalipsykologian professori Atte Oksanen, 050 318 7279, atte.oksanen [at] tuni.fi

Aiheet: sosiaalipsykologia, koronakuolleisuus, kansainvälinen vertailu, etätyö ja sosiaalisen median käyttö, hyvinvointi