Uusi tutkimus kehittää tekoälyn käyttöä ja johtamista työpaikoilla

Tekoälyn käyttö mullistaa työn tekemisen lähes kaikilla aloilla. Samalla se muuttaa työntekijöiden arjen vuorovaikutusta ja tiimityötä.
Tekoälyn käyttö edellyttää kuitenkin tiimeissä vuorovaikutustaitoja, teknologista osaamista ja jatkuvaa eettistä harkintaa. Samalla osaaminen ja osaamistarpeet sekä suhtautuminen tekoälyyn voivat olla vaihtelevia.
Tampereen ja Itä-Suomen yliopistojen tutkijat kehittävät tekoälyn käyttöä työpaikoilla ja selvittävät yhdessä Tampereen kaupungin kanssa, miten tekoälyn käyttöä voidaan johtaa ja käyttää työelämän tiimeissä vastuullisesti.
– Tekoäly muuttaa tai jopa korvaa monia työtehtäviä, mutta ihmisten välistä vuorovaikutusta se ei korvaa, vaan entisestään korostaa sen merkitystä. Tämä takia tekoälyn käyttöä työelämässä on erityisen tärkeää tutkia juuri vuorovaikutuksen näkökulmasta, hankkeen johtaja ja professori Pekka Isotalus ja hankkeen tutkija ja yliopistonlehtori Tessa Horila kertovat.
Tavoitteena on kehittää keskustelumalli
Tutkimus toteutetaan suunnittelututkimuksen muodossa, ja aineisto kerätään ryhmä- ja yksilöhaastatteluilla yhdestä Tampereen kaupungin yksiköstä, jossa tekoälyä on jo jonkin aikaa käytetty.
– Haastatteluilla kartoitetaan tekoälyyn liittyviä osaamistarpeita, hyviä käytäntöjä sekä tulevaisuuden näkymiä, tutkijat toteavat.
Tulosten pohjalta on tarkoitus kehittää tiimien tueksi keskustelumalli, jota hyödyntämällä voidaan varmistaa, että tekoälyyn liittyvä keskustelu on ajantasaista, kattavaa ja osaamista vahvistavaa. Tutkimuksen toisessa vaiheessa testataan aikaisempien tulosten perusteella kehitettyä keskustelutyökalua.
Tutkimus auttaa pitämään työntekijät mukana tekoälyn nopeassa kehityksessä
Tutkijat kertovat, kuinka tutkimus tuottaa uutta ja ajantasaista tutkimustietoa tekoälystä tiimin jäsenenä sekä niistä vuorovaikutus- ja johtamiskäytänteistä, joilla tekoälyn tuloa tiimeihin voidaan parhaiten tukea.
Hanke alkoi elokuussa 2025 ja päättyy toukokuussa 2026.
– Hankkeessa kehitettävää keskustelumallia voidaan soveltaa jatkossa eri tiimeissä ja työpaikoilla ja varmistaa, että työntekijät pysyvät mukana tekoälyn nopeassa kehityksessä.






