Professori Mattia Thibault kääntää todellisuuksien välillä ja tutkii medioituneita tulevaisuuksia

Mitä tutkit?
Tutkin sekä fyysisiä tiloja, erityisesti kaupunkeja, että virtuaalisia tiloja, kuten laajennettuja todellisuuksia, videopelejä ja vaihtoehtoisia medioituneita todellisuuksia. Olen erityisen kiinnostunut siitä, miten rakennamme merkityksiä näihin tiloihin – miten esimerkiksi olemme vuorovaikutuksessa niiden kanssa leikin kautta, miten kerromme niistä tarinoita ja miten esitämme itsemme niissä.
Tutkimukseni ytimessä on kääntäminen. Sen sijaan, että keskittyisin kääntämiseen kielten välillä, olen erityisen kiinnostunut intersemioottisesta kääntämisestä, eli kääntämisestä yhdestä semanttisesta järjestelmästä toiseen. Kääntämistä voi tehdä myös eri todellisuuksien välillä, mihin ERC-rahoitettu InterReal-tutkimukseni keskittyy.
Teknologia kehittyy hurjaa vauhtia, ja se vaikuttaa sosiaaliseen ja kulttuuriseen kehitykseen. Joskus kehityksen tahdissa on vaikea pysyä. Teemme ryhmäni kanssa paljon spekulatiivista tutkimusta. Haluamme olla mukana visioimassa tulevaisuudenkuvia tuomalla kriittisiä näkökulmia vallitseviin narratiiveihin sekä tarjoamalla uusia vaihtoehtoja tulevaisuuden tutkimukseen.

Miksi tutkimuksesi on tärkeää?
Meitä ympäröivät tulevaisuuden narratiivit, jotka ovat vahvasti poliittisten intressien ja suurten yritysten, kuten teknologiajättien, käsissä. Millainen on teknologinen tulevaisuutemme? Ajattelen, että tutkimuksella on mahdollisuus vaikuttaa tähän ja ylipäätään siihen, millaista tulevaisuutta rakennamme.
Esimerkiksi voimme kritisoida ja analysoida narratiiveja, joita emme edes välttämättä huomaa, koska ne ovat näkymättömästi läsnä jokapäiväisessä elämässämme.
Maailma tarvitsee vaihtoehtoja, ja tutkijoina meillä on vastuu luoda niitä yhdessä yhteisöjen kanssa. Se voi tarkoittaa poliittista pohdintaa siitä, miten haluamme järjestää yhteiskuntamme, kuten esimerkiksi EU-rahoitetussa hankkeessamme Mobility Mindshift. Projekti keskittyy liikkuvuudesta aiheutuvien päästöjen haasteiden ratkaisemiseen Tampereella yhdessä nuorten kanssa. Se voi myös tarkoittaa käytännön tason aloitteita, kuten Business Finlandin rahoittamassa NEXR-projektissamme, jossa tutkimme, millaisia mahdollisuuksia tilatietoiset ja matalan kynnyksen laajennetun todellisuuden sovellukset voivat avata luoville aloille.
Mistä saat inspiraatiota työhösi professorina?
Käyn pitkillä kävelyillä ja ajattelen. Monet ideat tutkimukseni takana ovat tulleet juuri näillä kävelyillä. Minulle on tärkeää saada omaa aikaa, jolloin en istu tietokoneen edessä tai ole kiinni tapaamisissa. Digitaaliset välineet keskeyttävät ajatteluamme, mutta metsässä, jos sammakot tai peurat yllättävät, se on lähinnä virkistävää.
Tutkijan pitää olla utelias sitä kohtaan, mitä hän tekee. Lukeminen on tärkeää, ja viime vuosina etenkin tutkimusryhmäni on inspiroinut minua. Perustin InterReality-ryhmäni lähes kolme vuotta sitten. Nuorten tutkijoiden kanssa työskenteleminen on erittäin antoisaa, he ovat idearikkaita ja kunnianhimoisia. Yritän tukea heitä urallaan eteenpäin, mutta samalla opin heiltä koko ajan työskentelemällä yhdessä.

Mitä haluaisit tutkia seuraavaksi ja miksi?
Haluan jatkaa tutkimustani siitä, miten mediamaisemamme kehittyy tulevaisuudessa. Miltä esimerkiksi sen käyttäjät näyttävät tulevaisuudessa? Nykyään ihmiset voivat luoda avatarin edustamaan (tai kääntämään!) itseään virtuaalimaailmoissa tai esiintyä vaikkapa kissana sosiaalisessa mediassa. Voisiko tätä ajatusta viedä pidemmälle – voisitko olla sittenkin pilvi tai yhden kehon sijaan kolme tai vaikka vesilampi? Tätä teemaa olisi kiehtovaa tutkia lisää.
Tieteenalan näkökulmasta olen huolissani suomalaisesta semiotiikan tutkimuksen nykytilasta. Suomessa on perinteisesti ollut hyvin vahva semiotiikan perinne. Monet tutkijat ovat kuitenkin eläköityneet, ja kannan huolta alan rikkaan tutkimuksen köyhtymisestä. Toivon voivani auttaa säilyttämään heidän työnsä merkityksellisyyden. Haluaisin löytää esimerkiksi uusia tapoja soveltaa heidän teorioitaan tulevaisuudessa.
Etsimme myös innovatiivisia tapoja tehdä yhteistyötä Nätyn teatteritaiteen opiskelijoiden ja tutkijoiden kanssa. Tämä yhteistyö keskittyisi erityisesti liikkeenkaappausteknologiaan keinona muuntaa ihmiskehon liikkeet eri todellisuuksille soveltuviin muotoihin.
Mitä teet vapaa-ajallasi?
Olen leikkisä ihminen ja viihdyn hyvin esimerkiksi video- ja lautapelien ja Legojen maailmassa. Myös taide kiinnostaa minua paljon, erityisesti kirjallisuus ja kuvataide. Olen innokas lukija ja nautin museoissa käymisestä.
Tällä hetkellä luen Oscar Wilden Dorian Grayn muotokuva -kirjaa. Tykkään lukea kirjoja muilta aikakausilta. Ne muistuttavat siitä, että olemme vain pieniä osasia historian jatkumossa.
Mattia Thibault
- Kasvanut Italiassa ja Ranskassa.
- Maisterin tutkinto nykykulttuurien vertailevan tutkimuksen alalta Torinon yliopistosta Italiasta.
- Tohtorin tutkinto semiotiikan ja median alalta Torinon yliopistosta Italiasta.
- Vierailevana tutkijana Tarton yliopistossa Virossa, The Strong Museum of Play -museossa Yhdysvalloissa, Helsingin yliopistossa, Amsterdam University of Applied Sciences -yliopistossa sekä Waag-tutkimusinstituutissa Hollannissa.
- Post doc -tutkijana Tampereen yliopistossa Gamification Group -tutkimusryhmässä. Tutkimusprojekteja myös Pelikulttuurien tutkimuksen huippuyksikössä.
- Tenure track -apulaisprofessoriksi Tampereen yliopistoon 2022.
- Johtaa omaa InterReality-tutkimusryhmää ja on osa monitieteistä kielten ja kulttuurien Plural-tutkimuskeskusta.
- Professoriksi (kääntäminen luovilla aloilla) kielten yksikköön Tampereen yliopistoon kesäkuussa 2025.






