Kirjasto
Muutoksia Theseus-tallentamiseen
Julkaistu 9.9.2020
Tampereen korkeakouluyhteisö

Theseuksessa otetaan käyttöön maanantaina 14.9 normaalin huoltokatkon yhteydessä automaattisen sisällönkuvailun työkalu Annif. Käyttöönotto aiheuttaa pieniä muutoksia opinnäytetyön tallentamiseen ja kuvailuun.
Tallentaminen ja kuvailu tapahtuu 14.9 eteenpäin seuraavasti:
- Tallennus aloitetaan hyväksymällä julkaisulisenssi
- 2. Välilehti. Syötetään opinnäytetyötiedosto.
- 3. Välilehti. Syötetään kuvailutiedot. Annif tuo tälle välilehdelle asiasanakentän yhteyteen aiemmin syötetyn tiedoston sisällönanalyysin perusteella joukon asiasanaehdotuksia YSO:sta.
- Opinnäytetyön tallentaja valitsee niistä haluamansa rastittamalla sanan vierestä laatikon. Välilehdellä on myös tekstikenttä, jossa ennakoivan tekstinsyötön kautta voi valita YSO-asiasanoja ja lisätä niitä Lisää painikkeella.
- 4. Välilehti. Tarkistetaan ja lähetetään syötetyt tiedot
Annifin toimintaan julkaisuarkistossa voi tutustua demosta osoitteessa https://www.doria.fi/bitstream/handle/10024/177124/annif-dspace-demo4.mp4
Annifia voi kokeilla osoitteessa https://annif.org/
Lisätietoja Theseuksesta ja siihen liittyvistä asioista saat: thesis [at] tuni.fi