Hyppää pääsisältöön
Ajassa | Tutkimus

Energia-aalto! -sarja energiamurroksesta – fossiiliset polttoaineet jäävät uusiutuvien jalkoihin

Julkaistu 4.3.2025
Tampereen yliopisto
kuvassa tuulivoimaloita ja metsää
Kuva: Esa Ylisuvanto / Adobe Stock
Kuusiosaisessa podcastissa toimittaja Jaakko Suorsa perkaa laajaa, ellei jopa massiivista energiamurroksen ilmiötä haastattelemalla Tampereen yliopiston tutkijoita.

Energia-aalto -sarjan ensimmäisessä jaksossa aiheena on sähkön hinta. Professori Pertti Järventausta on tutkinut sähkön hintavaihtelun tasoittamista sähkömarkkinoilla. Hänen tutkimuksensa ehdottaa uuden "storage order" -tarjoustyypin käyttöönottoa tukkusähkömarkkinoilla, mikä mahdollistaisi energiavarastojen tehokkaamman hyödyntämisen hintojen vakauttamiseksi.

Energia-aalto! -ohjelma levittää kuulijan eteen maiseman, jossa suomalainen energiajärjestelmä luopuu vaiheittain fossiilisista polttoaineista. Muutos on jo pitkällä ja hyvässä vauhdissa Suomessa, sillä esimerkiksi tuulivoiman tuotannon vaihtelut näkyvät sähkön hinnassa. Ei ole kuitenkaan aivan yksinkertaista vaihtaa energiamuotoa toiseen. Tuuli- ja aurinkoenergia ovat tietysti sääriippuvaisia.  

–Tämä on aivan eri asia kuin polttaa hiiltä, jota on siinä viereisessä kasassa viikoksi tai jopa moneksi kuukaudeksi, kertoo professori Matti Vilkko sanoo ohjelman toisen jakson alkajaisiksi.  

Voimalaitoksen operaattorilla on siis aiemmin ollut vapaat kädet päättää, millä tunnilla lisätään tuotantoa ja milloin vähennetään. Tämä ei päde uusiutuviin, vaan laiva seilaa silloin, kun on tuulista tai Aurinko paistaa. Tämä joustamattomuus on sähköverkolle haaste, sillä sähkön tuotannon ja kysynnän on täsmättävä joka hetki.  

Vaikka rautaa on taottava, kun tuuli viuhuu, ollaan Suomessa hihat heiluen ratkomassa jouston haasteita. Esimerkiksi Fingrid on kehittänyt uusia järjestelmiä länsirannikolla Vaasan eteläpuolella, jotta sähkövarastoja voidaan liittää verkkoon ja saada rannikon runsas tuulivoimakapasiteetti paremmin käyttöön.  

Jousto ei ole suinkaan ainoa haaste, vaan muutos vaatii rahaa ja halukkuutta investoida sähköverkkoon ja tuotantolaitoksiin, joka taas vaatii sääntelyn viilaamista. Uusiutuvat eivät kuitenkaan ole missään nimessä pelkkiä haasteita, päinvastoin. Moni tutkija on sitä mieltä, että vetytalous on lupaava uusi teollisuuden haara Suomessa. Uusiutuvalla sähköllä kun voidaan elektrolyysin avulla erottaa vedestä vetyä, jota taas voidaan jalostaa metaaniksi, siis polttoaineeksi.  

Podcastissa on äänessä tutkijoiden lisäksi erään tamperelaisen taloyhtiön puheenjohtaja, Cristian Seres, joka kertoo energiayhteisön eduista ja käytännön toteuttamisesta. Lempäälän Energian toimitusjohtaja Mikko Kettusen kanssa keskustelemme paikallisesta energiantuotannosta sekä markkinoiden sääntelystä.  

Ohjelma on läpileikkaus tutkijoiden näkökulmasta energia-alaan vuosien 2024 ja 2025 taitteessa. Kansainvälinen politiikka on tällä hetkellä kovassa myllerryksessä. Neljännessä jaksossa professori Pami Aalto valistaa meitä, kuinka Suomi kytkeytyy muuhun maailmaan ja millaisia uusia pelaajia kentällä saatetaan nähdä, ja miten maailma saattaa muuttua uusiutuvien energiamuotojen käyttöön ottamisesta. 

–Öljyn ja kaasun maailma oli aika konfliktuaalinen ja puhuttiin resurssisodista. On helppoa yhdistää moni Persianlahdella tapahtunut sota öljyyn tai kaasuun. Tätä ei ole näköpiirissä. Tämä on demokraattisempi maailma, mutta ei täysin, professori Aalto kertoo.  

Viimeisessä jaksossa kuulemme niiden ihmisten näkemyksiä, jotka tulevaisuudessa vastaavat energiajärjestelmän operoinnista. Opiskelijat Oona Lohikainen ja Salla Hasanen kertovat millaista on opiskella energiamurroksen koulutusohjelmassa. Koulutusohjelma sopii matemaattisista ja luonnontieteellisistä opinnoista kiinnostuneille.  

–Monilla kursseilla on ollut sopivasti haastetta. Ensimmäisen vuoden matikan ja fysiikan kurssit lähtivät lukion tietojen pohjalta ja siitä sitten syvemmälle, Lohikainen sanoo.  

Ohjelma on kuultavissa Radio Moreenin soundcloudissa sekä FM-taajuudella. 

 

Ohjelman jaksot ja vieraat:  

  1. Sähkön hinta  
    jakso pureutuu sähkön hintaan ja sen poliittiseen sääntelyyn. Jaksossa vieraana Tampereen yliopiston sähkövoimatekniikan professori Pertti Järventausta
    https://soundcloud.com/radio_moreeni/sahkon-hinta 
     

  1. Jousto 
    Sähköinen energiajärjestelmä vaatii joustoa ja säätämistä, sillä tuotannon ja kulutuksen on oltava samalla tasolla. Joustosta meille kertoo prosessien säädön professori Matti Vilkko. 
    https://soundcloud.com/radio_moreeni/jousto 
     

  1. Asuminen ja kaupunki 
    Energiamurros muuttaa tapaamme asua. Tässä jaksossa ensimmäinen vieraamme, diplomi-insinööri Cristian Ceres kertoo meille tamperelaisesta energiayhteisöstä, jossa tuotetaan asuntoihin sähköä ja lämpöä aurinkopaneeleilla ja lämpöpumpuilla. Jäljempänä väitöskirjatutkija Tuomas Vanhanen kertoo energiajärjestelmien muutoksista kaupungeissa. 
    https://soundcloud.com/radio_moreeni/asuminen-ja-kaupungit 
     

  1. Kansainväliset suhteet 
    Suomi ei ole yksin eikä eristetty saari, kun mietimme energiaa. Kansainvälisen politiikan professori Pami Aalto luotsaa meitä ymmärtämään paremmin yhteyksiä, joilla suomalainen energia-ala kytkeytyy muuhun maailmaan. 
    https://soundcloud.com/radio_moreeni/kansainvaliset-suhteet 

 

  1. Energian tuotanto 
    Lempäälän Energian kaukolämmön tuotanto on vakaasti siirtynyt pitkin 2010- ja 2020-lukua kohti uusiutuvia energiamuotoja, ja on siten mainio esimerkki energiamurroksesta. Tässä jaksossa toimitusjohtaja Mikko Kettunen kertoo heidän energiantuotannostaan ja uudesta LEMENE-energiayhteisöstä. 
    https://soundcloud.com/radio_moreeni/energian-tuotanto 

 

  1. Opinnot energianmurroksesta 
    Energia-ala on varsin moninainen, joten sitä on katsottava laajalla linssillä. Tulevat järjestelmäosaajat, energiamurroksen koulutusohjelman opiskelijat Salla Hasanen ja Oona Lohikainen kertovat meneillään olevista opinnoistaan. Lisäksi sähkötekniikan yliopisto-opettaja Kalle Ruuth kertoo opettajan näkökulmasta mistä opinnoissa on kyse. 
    https://soundcloud.com/radio_moreeni/opinnot-energiamurroksesta