Alumnimme Pekka Kallioniemi: Vuorovaikutteisen teknologian tutkijasta tuli palkittu geopoliittinen somevaikuttaja

Geopoliittisen viestinnän Esko Valtaoja
Pekka Kallioniemi tunnetaan disinformaatioon perehtyneenä tutkijana ja siitä rohkeasti viestivänä somevaikuttajana. Viime vuosina fokus on ollut etenkin Venäjän informaatiovaikuttamisessa, ja erityisesti verkkokanavissa.
Pekan koulutustausta on vuorovaikutteisessa teknologiassa, jota hän opiskeli Tampereen yliopistossa sekä maisterin että tohtorin tutkinnossaan. Tohtoriksi Pekka väitteli vuonna 2018, minkä jälkeen hän työskenteli yliopistolla tutkijatohtorina. Kaikkiaan lähes 14 vuotta kestäneen yliopistouran jälkeen Pekka siirtyi vuoden 2025 alussa täysipäiväiseksi sometyöläiseksi ja yrittäjäksi.
– Kuvailisin itseäni geopoliittiseksi somevaikuttajaksi ja tieteen popularisoijaksi. Olen eräänlainen geopoliittisen viestinnän Esko Valtaoja. Tiede koetaan usein vähän elitistiseksi asiaksi, joka houkuttelee vain pientä porukkaa. Itse pyrin noudattamaan kaikessa työssäni tieteellistä metodia mutta selittämään asiat niin, että omat vanhempanikin ne ymmärtäisivät, Pekka kertoo.
Siirtymän täysipäiväiseksi yrittäjäksi mahdollisti muun muassa Pekan suosittu englanninkielinen Vatniksoup-ketju viestipalvelu X:ssä. Vuonna 2024 ilmestyi myös tietokirja ”Vatnik Soup – The Ultimate Guide to Russian Disinformation”.
Informaatiovaikuttamisesta Pekka muistuttaa, että sitä tekevät monenlaiset tahot eivätkä kaikki niistä ole suinkaan vihamielisiä. Kriittistä silmää kannattaa kuitenkin käyttää, sillä usein on vaikea tietää, mistä tieto tulee ja miten se on validoitu.
Pelkkään someen keskittymällä maailmasta voi saada turhankin negatiivisen kuvan. Kannattaa pitää mielessä myös tosielämä ja sen monet, hienot ja positiiviset asiat."
Pekka Kallioniemi
– Pelkkään someen keskittymällä maailmasta voi saada turhankin negatiivisen kuvan. Kannattaa pitää mielessä myös tosielämä ja sen monet, hienot ja positiiviset asiat, Pekka toteaa.
Vuorovaikutteisen teknologian opetus oli aikaansa edellä
Pitkäaikaiseen tutkijatohtorin tehtävään ja vaikuttajarooliin peilaten Pekan opintopolun alku oli melko poikkeuksellinen. Pekka ei ole suorittanut ylioppilastutkintoa, vaan yliopiston maisteriohjelmaan hakiessa hänellä oli taskussaan tutkinto kauppaopiston IT-painotteiselta linjalta.
– Tykkäsin vuorovaikutteisen teknologian opinnoista välittömästi. Opinnoissa oli vahva teknologiapainotus, minkä lisäksi hyödynsin vapaata sivuaineoikeutta opiskelemalla paljon psykologiaa ja kasvatustieteitä. Tämä tuki omia intressejäni. Eri oppiaineiden välisiä synergioita voisi minusta muutenkin korostaa vielä nykyistä enemmän, Pekka toteaa.
Tykkäsin vuorovaikutteisen teknologian opinnoista välittömästi. Opinnoissa oli vahva teknologiapainotus, minkä lisäksi hyödynsin vapaata sivuaineoikeutta opiskelemalla paljon psykologiaa ja kasvatustieteitä. Tämä tuki omia intressejäni. Eri oppiaineiden välisiä synergioita voisi minusta muutenkin korostaa vielä nykyistä enemmän."
Pekka Kallioniemi
Opettajakunnan Pekka kehuu olleen hyvin kärryillä teknologian uusimmista kehityskuluista. Pekan maisteriopintojen aikaan älypuhelimet, kosketusnäytöt, puheentunnistus ja älylasit eivät olleet vielä yleistyneet, mutta opinnoissa niitä osattiin jo ennakoida.
– Markkinoilla näkyy nyt asioita, joita kursseilla käsiteltiin jo 15 vuotta sitten. Opettajat olivat hyvin perillä trendeistä ja osasivat ennustaa tulevaa. Akateeminen tutkimus ajaa kehitystä, Pekka toteaa.
Opintojen parasta antia: tieteellinen metodi ja sen noudattaminen
Pekka kertoo reppuun jääneen yliopistolta monenlaisia eväitä. Opintojen kautta syntyi monia hyviä ystävyyksiä, ja Pekka pitää edelleen yhteyttä tutun väittelijäporukan kanssa. Hänelle tämä edustaa alumnitoimintaa parhaimmillaan.
Ammatillisessa mielessä Pekka nostaa yliopiston annista esiin erään erityisen seikan.
– Parasta, mitä yliopistolta sain, oli tieteellinen metodi ja sen noudattaminen. Opin tekemään tutkimusta niin, että se kestää haastamisen ja kritiikin. Sanon aina, että puheitani saa haastaa, mutta tehkää se faktoilla. Myönnän kyllä, jos olen väärässä – kaikkihan joskus ovat. Mutta argumentoinnin pitää olla hyvää ja tieteellisesti pätevää. Tämä vaatii harjoittelua työn ja rutiinin kautta, Pekka sanoo.
Tampereen yliopistoa Pekka pitää Suomen parhaana. Hän kertoo olon olleen tervetullut ja hyvän hengen välittyneen heti ensimmäisen kerran sisään astuessa. Nykyisille ja tuleville opiskelijoille Pekka suosittelee opiskelua omien kiinnostusten mukaisesti aiheista, jotka herättävät innostusta ja intohimoa.
Kuka?
Nimi: Pekka Kallioniemi
Tutkinto ja pääaine: filosofian tohtori, vuorovaikutteinen teknologia
Valmistumisvuosi: 2018
Nykyinen työ: yrittäjä, somevaikuttaja
Kirja: Vatnik Soup – The Ultimate Guide to Russian Disinformation, 2024.
Huomionosoitukset: Liettuan diplomaattinen tähti toiminnasta disinformaatiota vastaan. Kunniamaininta Ukrainan Strategisen viestinnän ja informaatioturvallisuuden keskukselta.
Teksti: Tiina Leivo