Yliopisto juhlii lukuvuoden avajaisia 4.9.

Rehtori Keijo Hämäläinen toivottaa koko yhteisön ja yliopiston kumppanit lämpimästi tervetulleeksi juhlaan.
– Perinteiset avajaiset ovat meille erinomainen mahdollisuus juhlistaa paluuta kampuksille sekä toivottaa uudet opiskelijat tervetulleeksi yhteisöömme. Toivon, että juhlaan osallistuvat nauttivat uusien ja vanhojen tuttavuuksien kohtaamisista lukuvuoden alkaessa, Hämäläinen sanoo.
Tampereen yliopiston rehtorina kesällä aloittanut Hämäläinen pitää juhlassa avajaispuheen.
Juhlapuheen pitää kunta- ja alueministeri Anna-Kaisa Ikonen. Ylioppilaskunnan edustajana puhuu Tampereen ylioppilaskunta TREYn hallituksen puheenjohtaja Anniina Honkasaari.
Juhlassa julkistetaan myös Tampereen yliopiston Vuoden Alumni.
Avajaisjuhlan jälkeen kello 15 palkitaan ansioituneita henkilöitä tieteen, opetuksen ja vaikuttamisen saralla. Palkitsemistilaisuuden järjestävät Tampereen Yliopiston Tukisäätiö ja Tampereen teknillisen yliopiston tukisäätiö.
Avajaisjuhla ja palkitsemistilaisuus ovat avoimia yleisölle.
Tarjoilun vuoksi pyydämme avajaisjuhlaan osallistuvia ilmoittautumaan 28.8. klo 12. mennessä.
Saman linkin kautta voi ilmoittautua myös avajaisten akateemiseen juhlakulkueeseen, johon professorikunta on tervetullut, mukaan lukien työelämäprofessorit sekä assistant- ja associate-professorit.
Kello 14 alkaen keskustakampuksella vietetään opiskelijoiden Avajaisfestarit.
Lukuvuoden avajaiset striimataan verkkoon.
Lisätietoa:
Kyösti Koskela, kyösti.koskela@tuni





