Hyppää pääsisältöön
Väitös

Tuija Lönnrot: Asuntorakennuttajien uudisasuntokohteiden myyntiehdot toimivat riskienhallinnan välineinä

Tampereen yliopisto
SijaintiKorkeakoulunkatu 5, Tampere
Hervannan kampus, Rakennustalo, auditorio RG202 ja etäyhteys
Ajankohta10.1.2025 12.00–16.00
Kielisuomi
PääsymaksuMaksuton tapahtuma
Kasvokuvassa vaaleahiuksinen nainen katsoo kameraan.
Kuva: Ilpo Vainionpää
Väitöstutkimuksessaan TkL Tuija Lönnrot tutki asuntorakennuttajien uudisasuntokohteiden myyntiehtoja ja niihin sisältyviä riskejä sekä riskienhallintaa myyntiehdoissa. Tutkimustulokset auttavat eri toimijoita tiedostamaan muun muassa myyntiehtojen suuren määrän ja suunnittelemaan toimenpiteitä riskien hallitsemiseksi. Asunto-osakeyhtiömuotoisten uudisasuntojen myyntiehtoja, niiden riskejä sekä riskienhallintaa ei ole aiemmin tutkittu kattavasti.

Asuntorakennuttajan uusien asuntojen myyntiehtoihin liittyy riskejä, kuten kaikessa liiketoiminnassa. Tutkimuksessaan Lönnrot tarkoittaa myyntiehdoilla pääosin myyntihinnastoissa esitettyjä ehtoja.

Asuntorakennuttajan on mietittävä uudisasuntojen myyntiehtoja riskienhallinnan näkökulmasta saavuttaakseen taloudelliset tavoitteensa. Myyntiehdoissa tasapainoillaan asuntojen houkuttelevuuden ja rakennuttajan riskinkantohalukkuuden välillä. Myyntiehdot koskevat myös kuluttajaostajia, yksityissijoittajia, rahoittajapankkeja, tontin omistajia ja taloyhtiöitä. Lisäksi niillä on yhteiskunnallista vaikutusta. 

Tutkimuksessaan Lönnrot selvitti, millaisia myyntiehtoja asuntorakennuttajat käyttävät uudisasuntokohteidensa myyntihinnastoissa pääkaupunkiseudulla.  Hän kartoitti myös myytävien uusien asuntojen myyntiehtojen riskejä eri toimijoille sekä tarkasteli asuntorakennuttajan myyntiehtojen riskienhallintaa. 

– Selvitin myös, kuka kantaa myyntiehtojen riskit viime kädessä sekä voiko riskin kantaja vaikuttaa negatiivisen riskin seuraukseen. Lisäksi kartoitin asuntorakennuttajan tukitoimia sekä vertasin toisiinsa vuosien 2014 ja 2020 myyntiehtoja, Lönnrot sanoo.

Tutkimuksessaan Lönnrot löysi 57 myyntiehtoa, joista 11 sisälsi erilaisia tukitoimia. Asuntorakennuttajat käyttävät tukitoimia uudisasuntojen myynnin vauhdittamiseen. Lönnrot havaitsi eroavaisuuksia myyntiehdoissa vuosien 2014 ja 2020 välillä. 

– Myyntiehdot monipuolistuivat vuoteen 2020 mennessä, etenkin tonttiratkaisujen takia. Toisaalta taloyhtiölainoissa näkyi yksipuolistumista vuodesta 2014 vuoteen 2020. Asuntorakennuttajan uudisasuntokohteiden myyntiehtojen riskienhallinnassa asuntorakennuttaja siirsi sopimusten kautta riskejä usein ostajalle. Tukitoimissa taas asuntorakennuttaja otti itse riskit kantaakseen, Lönnrot selvittää.

Hänen mukaansa myyntiehtojen informatiivisuus ja läpinäkyvyys myyntihinnastoissa vaihteli paljon. Myös myyntiehtojen hahmottaminen ja vertailtavuus oli haasteellista jo yksin myyntiehtojen suuren lukumäärän takia, mutta myös myyntiehtojen jäsentelemättömyyden ja kirjavuuden takia. Osassa myyntiehtoja oli joustavuutta, mutta myös joustamattomuutta. 

Lönnrotin mukaan myyntiehdoissa on suurta vaihtelua sekä eri asuntorakennuttajien että asuntorakennuttajien uudisasuntokohteiden välillä. 

– Sen sijaan myyntiehtojen valinnaisuus on suppeaa eli myyntiehdot ovat pitkälle säänneltyjä asuntorakennuttajan toimesta. Ostajan vaikutusmahdollisuudet myyntiehtoihin ovat vähäiset, hän summaa.

Väitöstilaisuus perjantaina 10. tammikuuta

Tekniikan lisensiaatti Tuija Lönnrotin rakentamistalouden alaan kuuluva väitöskirja Uudisasuntokohteiden myyntihinnastoissa esitetyt myyntiehdot: tapauksena pääkaupunkiseudun asuntorakennuttajien riskienhallinta myyntiehtojen kautta tarkastetaan julkisesti Tampereen yliopiston rakennetun ympäristön tiedekunnassa perjantaina 10.1.2025 kello 12 Hervannan kampuksella Rakennustalon auditoriossa RG202 (Korkeakoulunkatu 5, Tampere). 

Vastaväittäjänä toimii professori Saara Julkunen Itä-Suomen yliopistosta. Kustoksena toimii professori Arto Saari rakennetun ympäristön tiedekunnasta Tampereen yliopistosta.

Tutustu väitöskirjaan. 
Seuraa väitöstilaisuutta etäyhteydellä.