Hyppää pääsisältöön
Väitös

Pauliina Kesonen: Laadukas palliatiivinen hoito saavutetaan moniammatillisesti osaavien ammattilaisten yhteistyöllä

Tampereen yliopisto
SijaintiArvo Ylpön katu 34, Tampere
Kaupin kampus, Arvo-rakennus, auditorio F114 ja etäyhteys
Ajankohta27.2.2026 12.00–16.00
Kielisuomi
PääsymaksuMaksuton tapahtuma
Kuvituskuva: Siluetti tohtorista.
Pauliina Kesosen väitöstutkimuksen mukaan palliatiivinen hoito vaikuttaa sosiaali- ja terveydenhuollon ammattilaisten väliseen yhteistyöhön. Potilaat ja heidän läheisensä eivät kuitenkaan aina tunnista hoitoa moniammatillisesti toteutetuksi. Palliatiivisessa hoidossa olevan potilaan heikkenevä vointi on tärkeä huomioida, jotta häntä ei kuormiteta liikaa – muuten yhteistyöstä voi olla jopa haittaa. Kun moniammatillista yhteistyötä tuetaan organisaation tasolla ja ammattilaisille tarjotaan moniammatillista koulutusta sekä ammatillisen koulutuksen aikana että täydennyskoulutuksessa, voidaan varmistaa, että potilaat ja heidän läheisensä saavat yksilöllistä ja kokonaisvaltaista hoitoa.

TtM Pauliina Kesosen hoitotieteen alan väitöskirja Interprofessional teamwork and competence in palliative care tarkastetaan julkisesti Tampereen yliopiston yhteiskuntatieteiden tiedekunnassa perjantaina 27.2.2026 klo 12.

Vastaväittäjänä toimii dosentti Heljä Lundgrén-Laine Turun yliopistosta. Kustoksena toimii professori Elina Haavisto Tampereen yliopistosta yhteiskuntatieteiden tiedekunnasta.

Väitöstilaisuutta voi seurata etäyhteydellä. Linkki lisätään tälle sivulle myöhemmin.