
Lasten akatemia on 7–10-vuotiaille tarkoitettu luentosarja, jossa selvitetään vastauksia lasten mieltä askarruttaviin kysymyksiin. Luennoilla oman alansa asiantuntijat, kuten professorit ja tutkijat kertovat kiinnostavista aiheista ja innostavat lasta kyselemään, ottamaan selvää ja tutkimaan.
Miten Tatu ja Patu -hahmot ja -kirjat ovat syntyneet?
Kaikkihan tuntevat Outolan oudot pojat Tatun ja Patun. Mutta miten, missä ja milloin kaverukset saivat alkunsa. Onko hahmoilla tosielämän esikuvia ja millaisiin ihmeellisyyksiin hahmot vielä päätyvät.
Tilaisuudessa myös selviää, miten itse kuvakirja syntyy. Mitä muuta siihen tarvitaan kuin luomisvoimaa, piirrosvälineitä ja painokone. Mitä kaikkia erilaisia työvaiheita kirjojen tekemiseen liittyy ja millaista on työskennellä työparina? Onko huumorin tekeminen hauskaa?
Ainoa ja Samia haastettelee Lastenkirjainstituutin toiminnanjohtaja Kaisa Laaksonen.
Aino Havukainen ja Sami Toivonen
Kuva: Otava/Katja TähjäPariskunta Sami Toivonen ja Aino Havukainen on tehnyt yhdessä kirjoja jo kolmisenkymmentä vuotta. Tatun ja Patun seikkailujakin on saatu omina kirjoinaan seurata jo vuodesta 2003 lähtien.
Lasten akatemia
Lasten akatemian tarkoituksena on innostaa lapsia kyselemään, ottamaan selvää ja tutkimaan. Luennoille ei tarvitse ilmoittautua. Lasten akatemia on suunnattu ainoastaan lapsille. Lasten akatemian tekevät Sinulle yhteistyössä Tampereen yliopisto sekä Tampereen kaupungin kaupunkikulttuuriyksikkö.
Järjestäjä
Juniversity & Tampereen kaupungin kaupunkikulttuuriyksikkö
Lisätiedot
Tapahtumatuottaja Kyösti Koskela, 050 318 6621, kyosti.koskela@tuni.fi
