Uudet professorit esittäytyivät juhlaluennoilla

Puheenvuoroissaan uudet professorit kertoivat omasta tutkimuksestaan sekä tutkimusalansa viimeaikaisista saavutuksista, keskeisistä kysymyksistä ja tulevaisuuden näkymistä. Luentojen myötä heidät toivotettiin tervetulleiksi tiedeyhteisöön.
Luentoja pidettiin aamupäivällä kaikilla kolmella kampuksella, ja iltapäivällä osallistujat kokoontuivat yhteiseen juhlaan keskustakampuksen Päätalon juhlasaliin. Iltapäivän yhteistä osuutta oli mahdollista seurata suorana lähetyksenä, ja sen tallenne on katsottavissa seuraavan kahden viikon ajan.
Iltapäivän tilaisuudessa kuultiin Antti Saaren ja Heidi Kuusniemen juhlaluennot sekä kukitettiin kaikki juhlaluentonsa pitäneet professorit. Tilaisuuden avasi rehtori Keijo Hämäläinen ja jousikvartetti FINESTre esitti juhlassa musiikkia.
Kiitos kaikille tilaisuuteen osallistuneille ja lämpimät onnittelut uusille professoreillemme.
Iltapäivän tilaisuuden tallenne on katsottavissa täällä 29.5.2026 saakka.
Tutustu Tampereen yliopiston uusiin professoreihin.









