Hyppää pääsisältöön
Yleisötilaisuus

Vihapuhe ja häirintä -seminaari

Tampereen yliopisto
SijaintiKalevantie 4, Tampere
Tampereen yliopisto, Lyhty-rakennus ja etäosallistuminen (Zoom)
Ajankohta28.8.2025 11.00–14.30
Ilmoittautumisaika päättyy 14.8.2025,14.00
Kielisuomi
PääsymaksuMaksuton tapahtuma
kaksi valkoista piirroshahmoa, toinen huutaa megafonin kautta toiselle
Tervetuloa osallistumaan kolmen tutkimushankkeen yhteisseminaariin Tampereen yliopiston Lyhty-rakennuksessa tai etänä Zoomissa torstaina 28.8.2025 klo 11–14.30

Seminaari: Vihapuhe ja häirintä: tutkimusta, näkökulmia ja ratkaisuja

Paikka: Tampereen yliopisto, Lyhty (Päätalon D-osan katolla sijaitseva erillinen rakennus, kulku 1. kerroksesta pääportaikon alta) ja Zoom

Aika: torstai 28.8.2025 klo 11–14.30

Tutkimushankkeet Haffect, Vastapuhe ja Journalistien häirintä järjestävät yhteisen seminaarin vihapuheen haasteista ja mahdollisista ratkaisuista. Seminaarissa kuullaan hankkeiden puheenvuoroja ja paneelikeskustelu. Tilaisuuden juontajana toimii tutkija Mikko Hautakangas.

 

Ohjelma:

11.00 Kahvit ilmoittautuneille

11.30 Hankkeet esittäytyvät

  • Professori Kaarina Nikunen: “Vihapuhe digitaalisen ajan affektiivisena käytäntönä”
  • Digitaalisen kulttuurin tutkija, FT Jonne Arjoranta: “Aktivismi taiteen ja tieteenteon välineenä (Vastapuhe)” -hankkeen näkökulmia viha- ja vastapuheeseen 
  • Tutkijatohtori Ilmari Hiltunen & yliopistotutkija Reeta Pöyhtäri: “Häirintä ja uhkailu journalistisen työn arjessa”

13.00 Tauko

13.30-14.30 Paneelikeskustelu vihapuheen ja häirinnän vastustamisesta: Puhujina taiteilija Jenna Jauhiainen (Vastapuhe-hanke), tutkijatohtori Ilmari Hiltunen (Journalistien häirintä -hanke), professori Tuija Saresma (Haffect-hanke).

 

Seminaari järjestetään hybridimuotoisena (Tampereen yliopisto ja Zoom). Zoom-linkki jaetaan vain ilmoittautuneille. Lisäksi tilaisuudessa on kahvitarjoilu paikan päälle ilmoittautuneille.

Ilmoittauduthan tilaisuuteen torstaihin 14.8. klo 14.00 mennessä ilmoittautumislomakkeen kautta. 

Järjestäjä

tutkimushankkeet Haffect, Vastapuhe ja Journalistien häirintä

Lisätiedot

Kaarina Nikunen / Haffect (kaarina.nikunen@tuni.fi)