Osa 1: Yleinen infotilaisuus kahvitteluineen yksikön uusille opiskelijoille (myös maisteriohjelmiin valituille): ma 31.8. klo 10-12, päätalo Ls D11
Osa 2: Eriytyneet oppiaine-esittelytilaisuudet:
- Mediakulttuuri: ti 1.9. klo 12-13 uudet opiskelijat, päätalo E201 ja 13-14 opintojaan jatkavat opiskelijat, päätalo E201 (Lehtisalo ja Lehtonen)
Osa 3: Oppimisen ja opiskelun taidot sekä "talon tavat" (uusille opiskelijoille; myös maisteriohjelmiin valituille) ke 2.9. klo 9-12, päätalo Ls D11
Johdantoluento ja lukupiiri.
NettiOpsulla.
Sähköpostitse mikko.s.lehtonen@uta.fi (HUOM! 15.9. mennessä ideapaperi)
Tähän seminaariin voi tulla myös musiikintutkimuksen ja/tai teatterin ja draaman tutkimuksen opiskelijoita.
Viikkoa ennen opetuksen alkua (15.9. mennessä) pyydetään toimittamaan (mikko.s.lehtonen@uta.fi) noin liuskan mittainen ideapaperi, jossa kerrotaan tämän hetkinen tutkimusaihe, mahdolliset tutkimuskysymykset sekä teoriat ja aineistot. Jos prosessi on vasta alussa, voi kirjoittaa intentiopaperin siitä, mihin suuntaan voisi tutkimuksessa lähteä.
CMT:n jatko-opiskelijoille tarkoitettu keskusteluun ja yhdessä ajatteluun pohjaava opintojakso, jolla käsitellään konfliktin ilmiötä erilaisista tieteellisistä, yhteiskunnallisista ja esteettisistä näkökulmista.
Opintojakso toteutetaan keskiviikkoisin Teatterimontun aulassa tapahtuvina kaksituntisina tutkimustapaamisina, joissa keskustellaan kutsuttujen alustajien puheenvuorojen ja ennalta lähettämien tekstien pohjalta. Tapaamisissa on tarkoitus kehittää monitieteistä keskustelua konfliktin ilmiöstä eri tieteenalojen, tutkimustapojen ja diskurssien näkökulmista. Tarkoitus on paneutua erityisesti tämän ajan globaaleihin ja paikallisiin konflikteihin ja pohtia, miten ne syntyvät, rakentuvat, ratkeavat tai pysyvät. Opintojaksolla kysytään, miten konfliktit koskettavat eri ihmisten ja ihmisryhmien elämää? Entä millaista on konflitin julkisuus ja julkiset tavat käsitellä konfliktia? Miten ja missä konfliktit meille "esiintyvät"?
Myös CMT:n tutkijat ja maisteriopiskelijat sekä Tay:n tutkijakoulun opiskelijat ovat tervetulleita osallistumaan opintojaksolle.
Tarjolla kahvia ja teetä.
ALUSTUKSET:
21.10.Rauhan- ja konfliktintutkimuksen professori Tarja Väyrynen (TAPRI, YKY): Konfliktin aika ja muisti
28.10.Kasvatustieteen professori Pirkko Pitkänen (EDU, alana koulutuspolitiikka ja monikulttuurisuuskasvatus): Miksi kulttuurit törmäävät?
18.11. Teatterin ja draaman tutkimuksen professori Hanna Suutela (CMT): 1918-konfliktin esitysperinne Tampereella
25.11. FT, filosofi Ville Lähde: Konfliktit ja turvallisuus hupenevien resurssien maailmassa
2.12. Journalistiikan vierailijaprofessori, ulkomaantoimittaja Rauli Virtanen (CMT): Yhden konfliktin media?
9.12. Ph.D. Student Leonardo Custodio (CMT): Class-based Journalistic Conflicts in the Digital Age: the case of Brazil
Luennot on suoritettava ennen metodityöpajoja 4. periodissa.
Jakautuuko Suomi? Loittonevatko kokemusmaailmat toisistaan? Kohtaavatko Juhla-Mokka ja latte toisiaan? Mitä tapahtui sille, että vastakkainasettelujen ajan piti olla ohi?
Polaaristuminen on kaikkien huulilla. Mutta mistä puhutaan, kun puhutaan polaaristumisesta? Käynnissä näyttää olevan samaan aikaan monenlaista polaaristumista – niin ”reaalista” kuin ”symbolista”. Yhteiskunnalliset erot kasvavat. Samalla näkemyserojen sanotaan jyrkentyvän. Tuottaako kaikki puhe polaaristumisesta itse lisää polaaristumista? Tavoittavatko kärjekkäät vastakkainasettelut jotain oleellista aikamme polttavista kysymyksistä vai onnistuvatko ne vain latistamaan monimutkaista todellisuutta?
Miten tästä kaikesta voisi saada tolkkua? Onko polaaristumiselle ja polaaristumispuheelle vaihtoehtoja?
Tätä ihmettelemme yhdessä tutkivassa työpajassa, joka kokoontuu kevään ajan. Työpaja on tarkoitettu ensisijaisesti maisterivaiheen ja jatko-opiskelijoille, mutta tervetulleita ovat myös väitelleet samoin kuin kiinnostuneet kandivaiheen opiskelijat.
Ilmoittautumiset 8.1. mennessä osoitteeseen mikko.s.lehtonen@staff.uta.fi. Mukaan mahtuu 12 ensin ilmoittautunutta. Ilmoittautuneille lähetetään pieni ennakkolukupaketti.
Työpaja kokoontuu ensimmäisellä kerralla tarkemmin sovittavalla tavalla noin joka toinen tiistai (limittäin viestinnän ja mediakulttuurin syventävien seminaarin kanssa).
Korvaavuudet (5 op) sovitaan erikseen. Suoritusmuotoina aktiivinen osallistuminen, yhteisesti luettavien tekstien esilukeminen, essee ja/tai esitys toukokuussa järjestettävässä työpajan julkisessa päätösseminaarissa
NettiOpsussa 1.3.2016 mennessä
Opetuksen IV periodissa aloittaa Niina Uusitalo. Syksystä opetusta jatkaa Heikki Luostarinen.
Luennot pitää olla suoritettuna 3. periodissa ennen metodityöpajoja 4. periodissa.