Yhteistyöllä kohti korkeakoulua -seminaari kokosi yhteen satoja opinto-ohjaajia, opettajia ja korkeakouluyhteisön asiantuntijoita

Seminaarin avannut Tampereen yliopiston vararehtori ja professori Antti Lönnqvist muistutti, että nuorten korkeakouluun hakeutumisen tukeminen kuuluu koko oppilaitosyhteisölle, ei vain opinto-ohjaajille. Epävarmassa ja nopeasti muuttuvassa maailmassa aikuisten tehtävänä on auttaa nuoria tunnistamaan vahvuutensa ja mahdollisuutensa sekä luottamaan tavoitteidensa saavutettavuuteen taustasta riippumatta. Lönnqvist myös muistutti siitä, mitä paremmin eri koulutusasteilla tunnemme toistemme toiminnan ja koulutusmahdollisuudet, sitä vahvemmin voimme tukea nuorten valintoja ja tulevaisuususkoa.
Seminaarin juontanut yliopiston yhteisten ohjauspalveluiden asiantuntija Mikko Salminen nosti esiin opiskelijan polun tarkastelemisen kokonaisuutena koulutusasteelta toiselle. Ensimmäisen vuoden opiskelijakokemuksen ja orientaation parissa työskentelevän Salmisen mukaan näkökulma vahvistaa korkeakouluvalmiuksia, opintoihin kiinnittymistä ja hyvinvointia.
Osallistujapalautteissa kiitettiin ajankohtaista ohjelmaa, sujuvia järjestelyjä ja etäosallistumismahdollisuutta. Hervannan kampus koettiin kiinnostavaksi seminaaripaikaksi. Ohjelmasta myönteistä palautetta saivat erityisesti ajankohtaiset nostot korkeakouluista, väyläopintoja käsitelleet osuudet ja tutustuminen CIVIT-tutkimusinfrastruktuuriin
Ajankohtaista tietoa ja tukea nuorten ohjaukseen
Uusi nimi korostaa yhteistyötä ja aiempaa laajempaa kohderyhmää. Aiemmin OPO-seminaarina tunnettu tapahtuma järjestettiin nyt nimellä Yhteistyöllä kohti korkeakoulua! – Tampereen korkeakouluyhteisön seminaari opinto-ohjaajille ja opettajille. Nimi tuo esiin seminaarin ytimen: toisen asteen ja korkeakoulujen yhteistyön nuorten tukemiseksi kohti korkeakouluopintoja. Samalla se kertoo aiempaa selvemmin, että tapahtuma on suunnattu opinto-ohjaajien lisäksi aineenopettajille ja rehtoreille. Ohjauksen ja opetuksen yhteinen näkökulma tukee nuoria tunnistamaan vahvuuksiaan ja löytämään niihin sopivia koulutuspolkuja.
Tampereen yliopiston ja TAMKin vuosittainen seminaari järjestettiin tänä vuonna Hervannan kampuksella ja etänä Zoomissa. Tampereen yliopistossa tapahtuman järjestelyistä vastasi toisen asteen yhteistyötä koordinoiva Juniversity yhdessä TAMKin kanssa. Iltapäivällä paikan päällä osallistuneilla oli mahdollisuus osallistua kampuksella järjestettyihin teematapaamisiin.
Aamupäivän katsaukset tarjosivat ajankohtaista tietoa Tampereen yliopistosta ja TAMKista, avoimen korkeakoulutuksen mahdollisuuksista sekä opintosetelistä. Lisäksi käsiteltiin nuorten toimijuuden, päämäärätietoisuuden ja epävarmuuden siedon vahvistamista ohjauksessa. Iltapäivän teematapaamisissa tutustuttiin Tiedekahvilaan, CIVIT-oppimisympäristöön, TAMKin toisen asteen väyliin sekä teekkarikulttuuriin ja Hervannan kampukseen opiskelijalähettiläiden johdolla.
”Yli 320 ilmoittautunutta eri puolilta Suomea kertoo seminaarin vakiintuneesta asemasta ja yhteisen keskustelun tarpeesta. Korkeakouluyhteisön henkilöstölle päivä tarjosi mahdollisuuden nähdä oman työn yhteys nuorten koulutusvalintoihin, vaihtaa kokemuksia toisen asteen toimijoiden kanssa ja rakentaa sujuvampia polkuja kohti korkeakouluopintoja”, sanoo kansallisesta opiskelijarekrytoinnista ja toisen asteen yhteistyöstä vastaava erityisasiantuntija Tuulikki Harsia Tampereen yliopiston opiskelija- ja hakijapalveluista.
”Lämmin kiitos kaikille seminaarin puhujille Tampereen yliopistolta ja TAMKilta sekä tapahtuman käytännön järjestelyihin osallistuneille onnistuneen ja antoisan päivän mahdollistamisesta”, Harsia jatkaa.
Kirjoittaja: Hanna Riippi





