Hyvä opettaja -palkinto Pauli Losoille

Yliopistonlehtori Pauli Losoin innostus opettamaansa aiheeseen näkyy hänen opiskelijoilta saamassaan palautteessa.
“Aiheet, joita opetan, ovat itsellenikin tosi mielenkiintoisia. Jotkut opiskelijat ovatkin olleet huomaavinaan, että opettaja on innostunut aiheesta”, Losoi nauraa.
Opettajaksi Losoi päätyi tutkimustyön kautta. Diplomi-insinööriksi valmistuttuaan hän tarttui mahdollisuuteen jatko-opintoihin ja aloitti väitöskirjatutkijana Tampereen yliopistossa. Työhön kuului myös opetusta.
“Siinä kun tutustuin opetuksen maailmaan, huomasin, että tämähän on oikeastaan aika kivaa”, Losoi kertoo.
Kun yliopistolla avautui mahdollisuus yliopistonlehtorin tehtävään, Losoi päätti hakea paikkaa. Nyt hän on työskennellyt täysipäiväisenä opettajana kolmatta vuotta.
Losoin opetuksessa yhdistyvät perinteiset opetusmenetelmät ja jatkuva kurssien kehittäminen. Luentojen, laskuharjoitusten ja tenttien rinnalla hän seuraa sitä, miten opiskelijat oppivat – ja missä kohta vaikeuksia syntyy.
Losoin into työhönsä teki vaikutuksen myös palkintoraatiin:
“Pauli Losoin opetuksessa yhdistyvät poikkeuksellisella tavalla pedagoginen uudistumiskyky, teknologinen ymmärrys ja aito opiskelijalähtöisyys. Meihin säätiössä teki etenkin vaikutuksen se, että hän on taitava ottamaan palautetta vastaan ja kehittämään kursseja aidosti opiskelijoiden toivomiin suuntiin", sanoo TESin apurahavaliokunnan puheenjohtaja Jorma Kyyrä.
Hyvä opettaja -palkinto on Tekniikan edistämissäätiön myöntämä palkinto, joka voidaan myöntää teknillisessä yliopistossa tai yliopiston teknillisessä tiedekunnassa opetustehtävissä työskentelevälle henkilölle. Arvioinnissa säätiö kiinnittää huomiota erityisesti opetuksen sisältöön ja laatuun, uusimman tutkimustiedon hyödyntämiseen sekä kykyyn innostaa ja motivoida opiskelemaan. Palkinto on suuruudeltaan 10 000 euroa.
Lue lisää Pauli Losoin ajatuksia opettamisesta TESin tiedotteesta.





