YOUROPE - Youth for Europe -Horisionttihanke haluaa rakentaa Eurooppaa, jossa kaikki nuoret voivat vaikuttaa päätöksiin, jotka vaikuttavat heidän elämäänsä. Hanke toimii seitsemässä EU-maassa sekä Britanniassa, Turkissa ja Ukrainassa.
Hankkeessa järjesteään työpajoja, joissa nuoret ja opiskelijat tunnistavat heille tärkeitä asioita ja etsivät tapoja vaikuttaa niihin.Työpajojen vetäjiksi koulutetaan nuoria toimijoita. Toiminta on yhteisölähtöistä ja etenee nuorten ehdoilla.
Työpajojen työpajojen osallistujille ja vetäjille jäjrestetään mahdollisuuksia esittää tuloksensa poliittisille vaikuttajille ja päätöksentekijöille sekä rakentaa yhteistyötä hankkeen muissa maissa toimivien nuorisoryhmien kanssa.
Hankkeessa tehdään myös tutkimusta siitä, miten tällainen vaikuttamismalli toimii, vahvistetaan nuorten toimijuutta korkeakouluissa ja erityisesti aliedustettujen nuorisoryhmien mahdollisuuksia osallistua yhteiskunnalliseen toimintaan.
Tausta
YOUROPEa tarvitaan, koska demokratia Euroopassa on vaarassa ja erityisesti nuorten tulevaisuususko ja luottamus demokraattiseen päätöksentekoon on laskenut viime vuosina dramaattisesti.
Rahoituslähde
Horizon Europe
Rahoittaja
Euroopan komissio
Partnerit
Tampereen ammattikorkeakoulu Oy (TAMK)
Yhteyshenkilöt
eveliina.asikainen [at] tuni.fi
