Hyppää pääsisältöön
Projekti

Transforming European Democracy Education Through Community-Led Research and Action

EU-lippu
Tampereen ammattikorkeakoulu
Projektin kesto1.10.2026–30.9.2029

DEMOCREATE (Transforming European Democracy Education Through Community-Led Research and Action) on kansainvälinen tutkimus- ja kehittämishanke, jonka tavoitteena on vahvistaa demokratiaosaamista, osallisuutta ja aktiivista kansalaisuutta eurooppalaisessa koulutuksessa. Hanke vastaa yhteiskunnallisiin haasteisiin, kuten polarisaation lisääntymiseen, luottamuksen heikkenemiseen demokraattisia instituutioita kohtaan sekä nuorten vähäisiin mahdollisuuksiin osallistua päätöksentekoon. Erityistä huomiota kiinnitetään nuoriin, jotka kohtaavat erilaisia osallistumisen esteitä.

Hankkeen keskiössä on Community-Led Research and Action (CLRA) -menetelmä, jossa opiskelijat, opettajat, kansalaisjärjestöt ja yhteisöt tutkivat yhdessä heille merkityksellisiä yhteiskunnallisia kysymyksiä ja kehittävät niihin ratkaisuja. Demokratiaa ei tarkastella ainoastaan opetuksen sisältönä, vaan sitä harjoitellaan käytännössä yhteisen tutkimisen, dialogin, päätöksenteon ja toiminnan kautta.

DEMOCREATE toteutetaan viidessä Euroopan maassa toisen asteen koulutuksessa, ammatillisessa koulutuksessa, korkeakoulutuksessa ja non-formaalin oppimisen ympäristöissä. Hankkeessa toteutetaan yhteensä 220 CLRA-prosessia 50 oppilaitoksessa. Toimintaan osallistuu noin 5 500 opiskelijaa, 220 opettajaa ja 200 muuta ammattilaista. Hankkeessa kehitetään osallistavia opetussuunnitelmia, arviointikäytäntöjä, oppimisympäristöjä sekä oppilaitosten demokraattisia toimintatapoja.

Hanke tuottaa tutkimusnäyttöä siitä, miten osallistavat pedagogiset ratkaisut vahvistavat demokratia- ja kansalaistaitoja sekä kehittävät oppilaitosten toimintakulttuuria. Tulosten pohjalta laaditaan työkaluja, koulutusmalleja, mikro-osaamismerkkejä sekä suosituksia opetussuunnitelmien, laadunhallinnan ja opettajankoulutuksen kehittämiseksi. Pitkän aikavälin tavoitteena on rakentaa pysyviä yhteistyöverkostoja oppilaitosten, kansalaisjärjestöjen ja yhteisöjen välille sekä vahvistaa osallistavaa ja kestävää demokratiakulttuuria Euroopassa.

Tausta

Euroopassa on viime vuosina havaittu kasvavaa yhteiskunnallista polarisaatiota, heikentyvää luottamusta demokraattisiin instituutioihin sekä nuorten kokemaa etääntymistä yhteiskunnallisesta osallistumisesta. Vaikka kansalais- ja demokratiakasvatus on vakiintunut osa koulutusjärjestelmiä, painottuu se usein tiedon välittämiseen demokratiasta sen sijaan, että opiskelijat pääsisivät itse kokemaan ja harjoittelemaan demokraattista toimintaa arjessaan. Erityisesti heikommassa asemassa olevilla nuorilla on muita vähemmän mahdollisuuksia osallistua, vaikuttaa ja tulla kuulluiksi.

Samanaikaisesti Euroopan unionin ja Euroopan neuvoston linjauksissa korostetaan tarvetta vahvistaa aktiivista kansalaisuutta, osallisuutta, kriittistä ajattelua, dialogitaitoja ja demokraattista kulttuuria kaikilla koulutusasteilla. Tarvitaan uusia toimintamalleja, joissa demokratia ei ole vain opetuksen sisältö vaan tapa toimia, oppia ja tehdä päätöksiä yhdessä.

DEMOCREATE-hanke vastaa tähän tarpeeseen kehittämällä ja tutkimalla yhteisölähtöistä Community-Led Research and Action (CLRA) -toimintamallia. Menetelmässä opiskelijat, opettajat, kansalaisjärjestöt ja paikallisyhteisöt tunnistavat yhdessä heille merkityksellisiä yhteiskunnallisia haasteita, tutkivat niitä ja toteuttavat ratkaisuja käytännössä. Tavoitteena on vahvistaa demokratiaosaamista, osallisuutta ja yhteisöllistä toimijuutta sekä samalla uudistaa oppilaitosten toimintakulttuureja osallistavammiksi ja oikeudenmukaisemmiksi.

Hanke rakentuu aiempien eurooppalaisten demokratiakasvatuksen tutkimusten sekä Horizon Europe -rahoitteisen YOUROPE-hankkeen kokemusten pohjalle. DEMOCREATE laajentaa toimintamallin korkeakouluista myös toiselle asteelle, ammatilliseen koulutukseen ja non-formaalin oppimisen ympäristöihin. Näin pyritään luomaan kestäviä yhteistyöverkostoja koulutuksen, kansalaisyhteiskunnan ja yhteisöjen välille sekä vahvistamaan eurooppalaisen demokratian tulevaisuutta osallistavan oppimisen kautta.

Tavoite ja tehtävät

DEMOCREATE-hankkeen päätavoitteena on vahvistaa demokratiaosaamista, aktiivista kansalaisuutta ja osallistavaa toimintakulttuuria eurooppalaisissa oppilaitoksissa. Hanke kehittää ja juurruttaa Community-Led Research and Action (CLRA) -toimintamallia toisen asteen koulutukseen, ammatilliseen koulutukseen, korkeakouluihin ja non-formaalin oppimisen ympäristöihin viidessä Euroopan maassa.

Hankkeen tavoitteena on:

- vahvistaa nuorten, opettajien ja muiden ammattilaisten demokratia- ja kansalaistaitoja,
- lisätä erityisesti heikommassa asemassa olevien nuorten osallisuutta ja vaikuttamismahdollisuuksia,
- kehittää oppilaitosten toimintakulttuureja osallistavammiksi ja demokraattisemmiksi,
- rakentaa pysyviä yhteistyöverkostoja oppilaitosten, kansalaisjärjestöjen ja paikallisyhteisöjen välille,
- tuottaa tutkimusnäyttöä osallistavien pedagogisten toimintamallien vaikutuksista sekä
- luoda käytännön työkaluja, koulutusmalleja ja politiikkasuosituksia demokratiaosaamisen vahvistamiseksi eurooppalaisessa koulutuksessa.

Pitkän aikavälin tavoitteena on tukea osallistavaa, oikeudenmukaista ja kestävää demokratiakulttuuria sekä vahvistaa koulutuksen roolia aktiivisten kansalaisten ja demokraattisten yhteisöjen rakentamisessa.

Vaikuttavuus

DEMOCREATE vahvistaa nuorten, opettajien ja muiden ammattilaisten demokratiaosaamista, osallisuutta ja aktiivista kansalaisuutta kehittämällä koulutuksesta ympäristöjä, joissa demokratiaa opitaan käytännössä osallistumalla, tutkimalla ja toimimalla yhdessä. Hanke tukee erityisesti sellaisten nuorten osallistumismahdollisuuksia, jotka kohtaavat yhteiskunnallisia tai koulutuksellisia esteitä.

Hankkeen vaikutukset ulottuvat yksilöistä oppilaitoksiin ja koulutusjärjestelmiin. Oppilaitoksissa kehitetään osallistavia opetussuunnitelmia, arviointikäytäntöjä ja päätöksenteon toimintamalleja, jotka vahvistavat demokraattista toimintakulttuuria. Samalla rakennetaan pysyviä yhteistyöverkostoja oppilaitosten, kansalaisjärjestöjen, viranomaisten ja paikallisyhteisöjen välille.

Laaja tutkimus- ja arviointityö tuottaa näyttöä osallistavien pedagogisten ratkaisujen vaikutuksista sekä tukee uusien toimintamallien käyttöönottoa. Hankkeen tuloksia hyödynnetään opettajankoulutuksessa, laadunhallinnassa, akkreditoinnissa ja koulutuspolitiikan kehittämisessä. Pitkällä aikavälillä DEMOCREATE edistää osallistavaa ja oikeudenmukaista demokratiakulttuuria sekä vahvistaa eurooppalaisten koulutusorganisaatioiden kykyä toimia aktiivisina demokratian rakentajina.

Rahoituslähde

Horizon Europe

Rahoittaja

Euroopan komissio

Yhteyshenkilöt

Sanna Ruhalahti
sanna.ruhalahti [at] tuni.fi