
Täydentävät pedagogiset opinnot ulkomailla opettajankoulutuksen suorittaneille
Laajuus
Hakuaika
Koulutusala
Täydentävät pedagogiset opinnot on kohdennettu ulkomailla opettajankoulutuksen suorittaneille, jotka ovat saaneet Opetushallituksen rinnastamispäätöksen pedagogisten opintojen täydentämisestä (15–30 op).
Koulutuksen laajuus määräytyy rinnastamispäätöksen vaatiman määrän mukaisesti. Yleensä laajuus on 15–30 opintopistettä.
Kaikki valitut opiskelijat suorittavat harjoittelun (10 op) sekä pedagogisia opintoja (5-10 op).
Jos rinnastamispäätöksessä todetaan, että aiempia opintoja tulee täydentää kasvatustieteellisillä opinnoilla, niin suoritat myös opintojaksot Kasvatustiede ja kasvatuksen perusteet (5 op) sekä Kasvatustiede ja työelämä (5 op).
Voit hakea täydentäviin pedagogisiin opintoihin, mikäli täytät seuraavat vaatimukset:
- sinulla on Opetushallituksen rinnastamispäätös pedagogisten opintojen täydentämisestä
- sinulla on soveltuva korkeakoulututkinto
- sinulla on tarvittava työkokemus, mikäli olet ammatillisten tutkinnon osien opettajaksi aikova
- suomen kielen taitosi on riittävä (vähintään B2).
Kaikki hakukelpoiset hakijat haastatellaan, ellei aloituspaikat ole täyttyneet.
Täydentävät opinnot ja opetusharjoittelu alkavat joustavasti opiskelijaksi valinnan jälkeen.
Opiskelijalle tehdään henkilökohtainen opintosuunnitelma. Opintojen aikana käydään henkilökohtaisia keskusteluja opettajatuutorin kanssa opintojen sujuvuudesta.
Koulutus toteutetaan pääosin verkossa. Opiskelu on monimuotoista ja sopii työn ohessa suoritettavaksi. Harjoitteluun, ohjaukseen ja opetukseen osallistuminen edellyttää myös läsnäoloa arkipäivisin.
Hakeminen
Syksyn 2026 hakuajasta tiedotamme elokuun alussa.
