Hyppää pääsisältöön
Tiedote

Teollisuusteknologian lehtori Petteri Jekunen on Vuoden tamkilainen

Julkaistu 16.8.2021
Tampereen ammattikorkeakoulu
Vuoden tamkilainen 2021 Petteri Jekunen ja Tamkon Emmi Lainpelto.
Vuoden tamkilainen 2021 -kunniakirjan Petteri Jekuselle luovutti opiskelijakunta Tamkon puheenjohtaja Emmi Lainpelto. Kuva: Leena Stenman
Teollisuusteknologian lehtori Petteri Jekunen on opiskelijakunta Tamkon valinta Vuoden tamkilaiseksi 2021. Valinta julkistettiin 12. elokuuta henkilöstön TAMK-päivässä. Tamko on palkinnut Vuoden tamkilaisia vuodesta 2005 lähtien.

Petteri Jekunen toimii lehtorina Tampereen ammattikorkeakoulun Teollisuusteknologia-osaamisyksikössä. Hänen erikoisalaansa ovat tietotekniikka ja ohjelmistotekniikka. Kurssirepertuaariin kuuluu niin ohjelmistotuotantoa, versionhallintaa, projektinhallintatyökaluja kuin ohjelmistoarkkitehtuuriakin, lähimpänä kuitenkin palvelinteknologiat.

Vuoden tamkilaisen valintaperusteluissa ja opiskelijoiden kommenteissa Jekunen saa kiitosta muun muassa kannustavasta sekä projekteja ja ideoita eteenpäin vievästä opetustyylistä. 

"Petteri on innovatiivinen, kannustava ja inspiroiva. Erityisesti pandemian aikana hän on pyrkinyt keventämään tunnelmaa ja piristämään opiskelijoita aikaisissa aamuissa. Hän selkeästi panostaa opetuskokonaisuuksiin valmistelemalla ne hyvin, ja hänen kokemuksensa tuo oman lisänsä koululle."

Jekunen on hämillään tunnustuksesta, mutta myöntää, että tuntuu kivalta, jos on onnistunut työssään. Onnistumista voi selittää yksi perusasia:

– Harvoin olen ollut niin motivoitunut työstäni kuin nyt, Jekunen sanoo.

It-asiantuntijasta opettajaksi

Diplomi-insinööri Petteri Jekusella on takana työuraa 30 vuotta. Siihen mahtuu monipuolisesti tehtäviä it-alalla eri yrityksissä ja Tampereen korkeakouluyhteisössä.

– Tietohallinnon tehtävissä oli kyllä vaihtelua, mutta opetustyö alkoi kiinnostaa yhä enemmän, korkeakoulussa opettaminen on koko ajan niin lähellä. Tiiminvetäjä Hanna Kinnari-Korpela luotti ja antoi minulle pidettäväksi ensimmäisen kurssin, se oli kyberturvallisuudesta. Sen jälkeen opettamiseen oli sekä imua että työntöä.

Jekunen suoritti pedagogiset opinnot työn ohessa TAMKin ammatillisessa opettajakorkeakoulussa TAOKissa. Sieltä hän otti mukaansa muutamia oivalluksia.

– Pyrin siirtämään fokuksen siitä, mitä opettaja tekee, siihen mitä opiskelija tekee. Tietenkin kurssit on valmisteltava huolella, mutta opettajan ei tarvitse pitää lavashowta.

Omasta kokemuksestaan Jekunen tietää, että opiskelija arvostaa tullessaan aidosti huomioiduksi.

– Tavoitteeni on, että pystyn antamaan mielekkäitä tehtäviä ja allokoimaan aikaa siihen, että oikeasti perehdyn opiskelijoiden tekemiin töihin ja pääsen kommentoimaan niitä. Joukosta löytyy usein helmiä, Jekunen pohtii.

Opetustyössä juuri nyt haastavaa on verkon yli tapahtuva kohtaaminen. Small talk on melko hankalaa, kun puuttuu kehonkieli. Siitä huolimatta Jekunen kannustaa ja haastaa opiskelijoita keskusteluun.

– Kohtaamisissa tunnelmaa voi keventää vaikka se, ettei ota itseään liian vakavasti.