Hyppää pääsisältöön
Tampereen yliopisto
tiina.m.miettinen [at] tuni.fi (tiina[dot]m[dot]miettinen[at]tuni[dot]fi)
puhelinnumero+358503186154

Oma esittely

Olen varhaismodernin ajan tutkija, joka tutkii erityisesti naisten, perheiden ja sukujen vaiheita Suomessa 1500-luvulta 1800-luvun alkuun. Kiinnostukseni kohdistuu myös genealogiaan osana eurooppalaista tieteenhistoriaa, naimattomiin säätyläisneiteihin 1800-luvun alun Suomessa, kartanohistoriaan ja Hämeen historiaan erityisesti noituuden ja luontosuhteen näkökulmasta.

Blogini Kaurakarpion mitalla esittelee Hämeen alueen kartanohistoriaa 1700-luvun lopulla ja 1800-luvun alussa.

Työtehtävät

Olen yliopistotutkijana professori Raisa Toivon johtamassa ja Suomen Akatemian rahoittamassa hankkeessa Miten noitavainot vältettiin 1600-luvun Suomessa? Toiminta ja kokemus vainojen hillinnässä.

Muita hankkeita ovat tällä hetkellä Lahden kartanon historia sekä Sääksmäen Ritvalan Helkatutkimuksen viimeistely.

Osaamisalueiden kuvaus

Erityisosaamiseeni kuuluvat vanhat käsialat sekä historian lähdeaineistot 1500-luvulta 1800-luvulle. Toimin myös sukututkimusopettajana yliopiston ulkopuolella.

Tutkimusyksikkö

Suomen Akatemian Kokemuksen historian huippuyksikkö , HEX

Uusimmat julkaisut