Hyppää pääsisältöön
Yleisötilaisuus

Joulukuun Tiedekahvila 18.12.2025: Kauppasotaa ja tulleja – taloustiedettä Trumpin ajasta ja sen opetuksesta

Tampereen yliopisto
SijaintiTampereen yliopisto, keskustakampus, Juniversityn tiedeluokka, Tampere
Tampereen yliopiston keskustakampuksella, Juniversityn tiedeluokassa. Osoite: Kanslerinrinne 1 (TietoPinni, 0. krs.). Osallistuminen mahdollista myös etäyhteydellä YouTuben kautta.
Ajankohta18.12.2025 13.15–14.00
Ilmoittautumisaika päättyy 18.12.2025,13.00
Tampereen yliopiston Juniversityn Tiedekahvila
Juniversityn Tiedekahvila on keskusteleva luentosarja, joka on suunnattu toisen asteen opiskelijoille ja soveltuu myös yhdeksäsluokkalaisille. Tiedekahviloissa nuoret tutustuvat eri koulutusaloihin ja niiden tarjoamiin mahdollisuuksiin. Samalla käsitellään ajankohtaisia teemoja, jotka linkittyvät useisiin oppiaineisiin. Opettajana voit hyödyntää tiedekahviloita osana opetustasi!

Joulukuun Tiedekahvilassa aiheena: 

Kauppapolitiikan paluu taloustieteen opetukseen – Trumpin ajan vaikutukset 

Miksi uutisissa vilisee sanoja kuten kauppasota ja tulli? Yhdysvaltojen presidentti Donald Trumpin toinen kausi on tuonut protektionismin takaisin otsikoihin. Se tarkoittaa talouspolitiikkaa, jossa omaa tuotantoa suojellaan ulkomaiselta kilpailulta, esimerkiksi tullimaksuilla. Tämä kehitys on nostanut esiin kysymykset: Mitä meidän pitäisi ymmärtää kansainvälisestä kaupasta ja sen vaikutuksista? Ja miksi on tarpeen palauttaa kauppapolitiikka keskeiseksi osaksi taloustieteen opetusta.

Joulukuun Tiedekahvissa taloustieteen yliopistonlehtori Matti Hovi avaa kauppapolitiikan taloustieteellisiä perusteita ja pohtii, miten nykymaailman muutokset vaikuttavat siihen, mitä ja miten taloustiedettä opetetaan. Mukana myös peliteorian näkökulmia!

Joulukuun Tiedekahvila sopii osaksi taloustiedon, yhteiskuntaopin, historian tai filosofian opetusta. Se tarjoaa myös kurkistuksen kauppatieteiden opiskeluun yliopistossa.

Yleisöllä on mahdollisuus esittää Tiedekahvilassa kysymyksiä. 

Aika ja paikka

18.12.2025 klo 13.15 - 14.00 Tampereen yliopiston keskustakampuksella, Juniversityn tiedeluokassa (TietoPinni-rakennuksen 0. krs.) tai etäyhteydellä (linkki lisätään tälle sivulle myöhemmin).

Kaikille avoimia kampuskierroksia Tiedekahvilan yhteydessä! 

Opiskelijalähettiläät kierrättävät halukkaita ennen Tiedekahvilaa keskustakampuksella noin 45 minuutin ajan.

Kierrosten lähtöajat ja -paikat:

Klo 12.15 lähtö keskustakampuksen Päätalon aulasta (Kalevantie 4)

Olethan paikalla ajoissa, jos tulet paikan päälle. 

Tiedekahvilaan ja kampuskierroksille on ilmoittautuminen, jotta voimme varata oikean määrän istumapaikkoja ja opiskelijalähettiläitä. 

Ilmoittaudu Tiedekahvilaan ja kampuskierroksille https://www.lyyti.in/Tiedekahvila2025-2026 

Nähdään 18.12.2025! 

Järjestäjä

Tampereen yliopiston Juniversity

Kohderyhmä

Tiedekahvila-luentosarja on suunnattu toisen asteen opiskelijoille ja ne soveltuvat hyvin myös 9.-luokkalaisille. Tiedekahvilaan voi tulla yksin, kaverin kanssa tai opettaja luokkansa kanssa.

Lisätiedot

juniversity@tuni.fi