Opintojakson suoritettuaan opiskelija ymmärtää organisaation, johtajuuden ja strategian merkityksen (yrityksen) johtamisessa. Opiskelija ymmärtää johtamisen perusteoriat ja käsitteet sekä ymmärtää johtamisen kehittymisen ja muutokset eri aikakausina ja osaa nähdä ja analysoida johtamisen kehittymistä tulevaisuudessa. Opiskelija tuntee johtamisen eri diskurssit ja ymmärtää johtamisen moninaisuuden ja poikkialaisuuden.
Essee artikkelipaketista sekä vastuuopettajan antamat tehtävät
Luennoitsijan ilmoittama artikkelipaketti
Huom! Kurssi järjestetään POIKKEUKSELLISESTI artikkelipakettina keväällä 2013 IV-periodissa. Kurssin opettaja Ritva Höykinpuro pitää yhden tapaamiskerran, jossa kerrotaan kurssin suorittamisesta. Tänä keväänä järjestettävä kurssi on tarkoitettua AINOASTAAN niille opiskelijoille, joilta puuttuu vanha YHALPO1L-kurssi ja jotka tarvitsevat sen kanditutkintoonsa.
HUOM! Tänä keväänä järjestettävä kurssi EI ole tarkoitettu ENSIMMÄISEN VUODEN OPISKELIJOILLE. Kurssi tullaan luennoimaan normaalisti ensi lukuvuonna (2013-2014) 3. periodissa.