Hyppää pääsisältöön
Osallistujatarina

Täydennyskoulutuksella osaamispääomaa vähähiilisestä infrarakentamisesta

Julkaistu 30.1.2026
,
päivitetty 30.1.2026
Tampereen yliopisto
Rakennetun ympäristön tiedekunta
Kiertotalous osana vähähiilistä infrarakentamista on viiden opintopisteen opintojakso, joka on suunnattu infrarakentamisen ammattilaisille. Osallistujat saavat valmiudet arvioida uusiomateriaalien käytön teknisiä, taloudellisia ja ympäristövaikutuksia sekä uutta osaamista edistääkseen kiertotalousratkaisuja työssään. Kouluttajina toimivat Tampereen tutkimuskeskus Terran asiantuntijat. Geosuunnittelija Miia Paatsema tavoitteli kurssilta lisää vastuullisuus- ja materiaalitietämystä ja pääsi tuomaan uutta osaamista heti käytäntöön suurhankkeessa.

Miia Paatsema työskentelee geosuunnittelijana, ja on parhaillaan mukana Infraohjelma-allianssissa. Aiemmin hän on työskennellyt infran ja talonrakentamisen parissa niin tilaaja- kuin suunnittelupuolellakin.

Paatsema on taustaltaan diplomi-insinööri ja kuvaa itseään täydennyskoulutuksen harrastajaksi. Kun geoteknikoiden somekanavalle tuli mainos vähähiilisen infrarakentamisen kurssista, kiinnostus heräsi. Vuonna 2025 Tampereen yliopistossa koulutus toteutettiin kahdesti Jatkuvan oppimisen ja työllisyyden palvelukeskus - Jotpa:n tuella.

– Innostuin erityisesti materiaalitietämyksen kasvattamisen mahdollisuudesta. Vastuullisuuteen liittyvät aiheet ovat ylipäänsä kiinnostaneet pitkään ja joitakin kursseja siihen liittyen olin suorittanut. Päätin hakea mukaan kasvattaakseni omaa osaamispääomaa, Paatsema kertoo. 

Keväällä alkanut opintojakso toteutettiin aikaan sidottuna verkkokurssina. Oppimisympäristönä toimi DigiCampus Moodle, lisäksi järjestettiin yhteisiä Teams-tapaamisia. Paatsemalle verkkototeutus tuntui sopivalta. 

– Kurssin rakenne oli mielestäni hyvä. Kaikki tarvittava löytyi helposti alustalta ja moduulijako toimi. Moduulit rakentuivat aina edellisen päälle, hän kertoo. 

Hyvin mietitty aikataulutus helpotti työmäärän ja tekemisen jakamista pidemmälle aikavälille.  Minulla on taipumusta heittäytyä opintoihin ja tehdä heti alkuun paljon. Kun kaikki ei tullut kerralla, muodostui rytmi, jossa opiskelu mahdollistui oman arjen ja muun elämän ohessa. 

Keväälle tuli kaksi moduulia, sitten kesälomakaudeksi isompi kolmas moduuli ja syksylle vielä kaksi.

– Aineistoja oli monipuolisesti. Kolmas moduuli oli valtava paketti, joten siinä aikataulutus ei ihan osunut, kun materiaalit tulivat myöhään kesällä. Podcastit ja videoluennot toimivat hyvin, Paatsema kertoo.

Rakentamismitoituksen videoluennosta Paatsema antoi heti hyvää palautetta. Viranomaisaihe jäi myös mieleen mielenkiintoisena, vaikkakin haastavana kokonaisuutena.  

– Alan osaajien haastattelut podcasteina olivat hyvä lisä. Ehkäpä ne olisivat voineet olla tiiviimpiäkin. Itse pidän materiaalin lukemisesta ihan tekstinäkin.

– Suorituksista ei tullut arvosanaa, mikä poisti minulta tietyn stressitekijän. Tämä opiskelu oli minua varten, ja luin oppiakseni, en vaikkapa tenttisuoritukseen, Paatsema pohtii. 

Opittua käytäntöön

Omaan työhönsä Paatsema kertoi harjoitusten osuneen. Opittua on saanut suoraan käytäntöön suurhankkeen parissa.  

– Työarjessani hiililaskenta ja vaihtoehtoratkaisut kehittyvät koko ajan tilaajan suunnasta, joten oli hyvä harjoitella niitä ja käydä läpi ohjatusti.

– Suuremmat tilaajat infra-alalla edistävät kestävyyttä jo isolla vaihteella. Isoissa hankkeissa voi päästä tähän mukaan jo, hyödyntää osaamistaan ja nähdä miten tämä jo toteutuukin. Ja ainakin osaa käydä näitä keskusteluja, vaikka varsinaista vähähiilisyysvaatimusta ei vielä hankkeessa olisi. Vaikka vastaus voi vielä olla “ei kiitos”, edes keskustelemaan pääsy on edistystä. 

Paatsema näkee alan pääsevän koko ajan kestävämmälle tasolle.

Kun katsoo vaikkapa tarjouspyyntöjä kunnilta, niissä on jo mainintoja, että kiertotalous, vastuullisuus ja hiililaskenta pitää huomioida ja se on hyvä juttu. Tämä ei ole rakettitiedettä vaan fiksua taloudenpitoa, oikeasti järkevää, hän avaa. 

Keskustelu, visiointi ja järkevä suunnittelu tekevät asiaa näkyväksi. 

– Kun tehdään hyvät lähtötietoselvitykset pohjamaasta, on tehty jo paljon ja voidaan säästää rahaa. Se vaatii sanoittamista arjen toiminnasta; huomasitko että teit ison vastuullisuusteon, kun otit esimerkiksi tällaisen näytteen.

– Omaa suunnittelua tulee tehdä järkevästi, eli ei myöskään ylisuunnittele, vaan tekee hyvän loppuratkaisun, Paatsema jatkaa. 

Kiertotalous osana vähähiilistä infrarakentamista –koulutusta Paatsema suosittelee varauksetta ja omalle kollegakunnalle on jo viestiä vienytkin.  

Suosittelen tätä tai vastaavaa opintojaksoa suunnittelu- ja tilaajapuolelle rohkeasti. Materiaalitoimittajille tällainen tarjoaa lisäksi kontakteja ja verkostoitumista. Tässä pääsee pikaisesti kiinni isoon aihekokonaisuuteen, ja näissä opinnoissa kyllä pärjää vaikkei derivointi ja integrointi niin olisikaan hallussa, hän päättää.

Kirjoittaja: Annamari Penttinen


Kiinnostuitko aiheesta? Osittain samansisältöinen koulutus on tulossa tarjolle vuonna 2026 Tampereen yliopistossa avoimen yliopiston opintoina. Seuraa verkkosivujamme!