Hyppää pääsisältöön
Alumnitarina

Alumnimme Marjo Miettinen: Kasvatustiede antoi elinikäiset eväät johtamiseen

Julkaistu 15.4.2026
,
päivitetty 15.4.2026
Tampereen yliopisto
Kasvatustieteiden ja kulttuurin tiedekunta
Kasvatustieteet
VuodenAlumniMM
Kasvatustieteen tohtori Marjo Miettinen toimii hallituksen puheenjohtajana kestäviä ratkaisuja sähkönjakeluun tarjoavassa perheyrityksessä. Hän kertoo saaneensa kasvatustieteen opinnoista ja luokanopettajan työstä vankat, elinikäiset eväät johtamiseen.

Sähkölle on nyt laajasti kysyntää – aina ei ole ollut niin

Marjo Miettinen on isänsä perustaman perheyrityksen hallituksen puheenjohtaja ja yksi yhdeksästä omistajasta. Ensio Miettisen vuonna 1958 perustama Ensto Oy on 12 maassa toimiva teknologiayritys, joka tarjoaa kestäviä ratkaisuja sähkönjakeluun ja työllistää noin 850 henkilöä.

– Isäni oli pohjimmiltaan tuotekehittelijä, hänellä oli nimissään noin 130 patenttia. Uuden keksiminen on aina ollut keskeinen osa yrityksemme selkärankaa, Marjo kertoo.

Yrityksen liiketoiminta on sisältänyt vuosikymmenten mittaan monenlaisia osa-alueita, joita on myös aika ajoin järjestelty uudelleen ja osa myyty poiskin. Liiketoiminta on kuitenkin aina pohjimmiltaan liittynyt sähköön.

– Sähkö auttaa nykypäivänä aika monessa asiassa, ja se on myös yksi ilmastomuutoksen torjunnan väline. Vielä muutama vuosikymmen sitten tilanne oli aivan toinen: yhteiskunta laittoi sähkön kovan paineen alle ja sitä haluttiin verottaa raskaasti. Maailma muuttuu monella tavalla – joskus nopeastikin, Marjo toteaa.

Sähkö auttaa nykypäivänä aika monessa asiassa, ja se on myös yksi ilmastomuutoksen torjunnan väline. Vielä muutama vuosikymmen sitten tilanne oli aivan toinen: yhteiskunta laittoi sähkön kovan paineen alle ja sitä haluttiin verottaa raskaasti." 

Marjo Miettinen

Nopea päätöksenteko vaatii luottamuspääomaa

Marjon oma maailma muuttui varsin merkittävästi vuonna 1989, jolloin hän päätti siirtyä luokanopettajan työstään perheyrityksen palvelukseen. Hän oli työskennellyt vuosikymmenen ajan luokanopettajana Ruotsissa ja Suomessa. Opettajan työ oli ihmisiä rakastavalle Marjolle mieluisaa, ja hän koki olevansa siinä hyvä, joten päätös ei ollut ihan helppo. 

Marjo kertoo kasvatustieteen opintojen ja luokanopettajan työn antaneen hänelle vahvat, elinikäiset eväät johtamiseen.

– Työ luokanopettajana oli minun johtamiskouluni. Ainoa ero lasten ja aikuisten johtamisessa on se, että lasten antama palaute on niin suoraa ja rehellistä."

Marjo Miettinen

Johtamisessa on auttanut myös isän viisas neuvo: hanki ympärillesi ihmisiä, joilla on itseltäsi puuttuvia taitoja. Insinööriveljensä kanssa Marjo löysi hyvän tasapainon, sillä veli oli etevä tekniikassa ja numeroissa, Marjo ihmisten kanssa.

Tärkeänä pohjana johtamisessa ja kaikessa muussakin yhteistyössä Marjo pitää luottamuspääomaa, joka on myös kirjattu yhdeksi Enston arvoksi. Käsite on Marjon isän ja Tampereen yliopiston emeritusprofessori Risto Harisalon keksimä, ja sillä viitataan ihmisten välillä vallitsevan luottamuksen määrään.

– Luottamuspääoma on erityisen arvokasta nykyajassa, jossa ympäristön nopeat muutokset vaativat nopeaa päätöksentekoa. Luottamuspääoma auttaa toimimaan monimutkaisissa ja epävarmoissa tilanteissa, sillä se lisää yhteisöllisyyttä, auttaa tekemään päätöksiä nopeasti ja motivoi jokaista tekemään oman osuutensa hyvin.

Innovaatiot syntyvät usein yhtymäkohdissa

Marjo pitää tärkeimpänä tavoitteenaan seuraavan sukupolven valmentamista – sekä Enstossa että äitinä. Tässä hän kokee jo pitkälti onnistuneensa: jälkipolvi on vahvasti yhteiskuntakelpoista, ja pääosa yrityksen omistuksestakin on jo siirtynyt kolmannelle sukupolvelle.

– Tavoitteenahan perheyhtiöissä on aina se, että yrityksen jättäisi seuraavalle polvelle paremmassa kunnossa kuin sen itse sai. Olen iloinen, että yhtiö on hyvässä kunnossa ja että se kasvaa ja kehittyy mukavasti. Markkinat tuotteille ovat olemassa, joten onnistuminen on vain itsestä kiinni – osaammeko avata oikeita ovia, Marjo sanoo.

Koulutuksen merkitystä Marjo on päässyt puntaroimaan uransa varrella monesta eri näkökulmasta: kasvatustieteilijänä, luokanopettajana ja elinikäisenä oppijana. Väitöskirjassaan vuonna 2020 hän analysoi suomalaisen luottamusmiehen osaamisen kehittymistä.

Marjo myös toimi Tampereen teknillisenä yliopistona toimineen TTY-säätiön hallituksessa vuosina 2009–2013, eli ajankohtana, jolloin Tampereelle rakennettiin ensimmäisen kerran säätiöyliopistoa.

– Viehätyin Tampereen yliopistoon jo varhain. Se on kasvanut Pirkanmaan omasta yliopistosta kansainväliseksi korkeakouluyhteisöksi. Olen iloinen, että siitä on rakennettu niin monimuotoinen yliopisto, sillä innovaatiot syntyvät usein eri oppialojen yhtymäkohdissa.

Lue uutinen Marjo Miettisen valinnasta Vuoden Alumniksi 2026

 

Kuka?

Alumnin nimi: Marjo Miettinen

Tutkinto ja pääaine: kasvatustieteen tohtori

Valmistumisvuosi: 2020

Nykyinen työ: hallituksen puheenjohtaja, Ensto Oy

Muuta: Hallituksen jäsen Tekniikan Akatemia -säätiössä ja EM Group Oy:ssä, partneri ja hallituksen jäsen Boardmanissa, Teknologiateollisuuden hallituksen monivuotinen jäsen ja hallituksen puheenjohtaja vuosina 2019-2021, Women in Tech -verkoston perustajajäsen.

 

Lue lisää alumnitarinoita

Teksti: Tiina Leivo

Kuva: Karu Films Oy