
Hoitotieteen aineopintoja, avoin yliopisto-opetus, Seinäjoki
Laajuus
2-50 opHakuaika
Hinta
Kampus
Kaupunki
Tiedekunta tai osaamisyksikkö
Opetuksessa käytettävät kielet
Koodi
Koulutusala
Lisätiedot
*Aineopintojen rakenne
Aineopintojen kokonaisuuslaajuus on 50 opintopistettä. Terveysalan ammattikorkekoulututkinnon suorittaneille jää suoritettavaksi 30 op (ks. tarkemmin alla).
Aineopintojen yhteydessä pitää lisäksi suorittaa terveystieteiden tutkinto-ohjelman yhteisiin opintoihin kuuluvista opinnoista opintojakso TER.002 Tilastollisen tutkimuksen perusteet 3 op ennen aineopintojaksoa TER.200 Terveystieteiden tilastolliset tutkimusmenetelmät 5 op.
Seinäjoella ei järjestetä lukuvuonna 2022-2023 aineopintoihin sisältyvää opintojaksoa TER.200 Terveystieteiden tilastolliset tutkimusmenetelmät 5 op (terveysalan AMK- ja opistoasteen tutkinnon suorittaneille.)
*Luentojen ja seminaarien toteutus lukuvuonna 2022-2023
Opetus järjestetään etänä. Verkkoluennot ja -seminaarit toteutetaan Zoomin/Teamsin välityksellä ilmoitetun aikataulun mukaisesti. Kaksi opintojaksoista suoritetaan sähköisenä tenttinä (EXAM-tentti) kurssin päätteeksi. Tampereen yliopiston EXAM-tenttitilat sijaitsevat Seinäjoella, Tampereella ja Porissa. Tentit voi suorittaa myös muun korkeakoulun Exam-tiloissa, jos tenttivierailu on siellä mahdollinen. Opiskelijan ohjeet löydät sähköisen tenttipalvelun kotisivulta exam.tuni.fi.
*Kuinka aloitan aineopinnot? Missä järjestyksessä suoritan opintojaksoja?
Alla opintojakson nimi toimii linkkinä opintojakson tarkempiin tietoihin
Jos olet uusi hoitotieteen opiskelija, voit aloittaa opinnot syyslukukaudella 2022 opintojaksoilla:
TER.210 (aikaisempi koodi TERA2) Terveystieteiden laadulliset tutkimusmenetelmät 5 op; terveysalan AMK- ja opistoasteen tutkinnon suorittaneille
HOI.230 (aikaisempi koodi TERHOIA9) Teoria ja tutkimus hoitotieteessä 5 op; terveysalan AMK- ja opistoasteen tutkinnon suorittaneille
HOI.210 (aikaisempi koodi TERA3) Terveyden edistämisen perusteet hoitotieteessä 2 op (kotitentti, lokakuun loppu 2022 - helmikuu 2023); terveysalan opistoasteen tutkinnon suorittaneille, terveysalan AMK-tutkinnon suorittaneiden ei tarvitse suorittaa.
Kevätlukukaudella 2023 on ohjelmassa opintojaksot:
TER.220 (aikaisempi koodi TERHOIA6) Systemaattinen tiedonhaku ja kirjallisuuskatsaus terveystieteissä 5 op (sisältää myös tiedonhankinnan opetusta); terveysalan AMK- ja opistoasteen tutkinnon suorittaneille
TER.002 (aikaisempi koodi TERY6) Tilastollisen tutkimuksen perusteet 3 op; terveysalan AMK- ja opistoasteen tutkinnon suorittaneille). Opintojakso sisältyy terveystieteiden yhteisiin opintoihin. Terveydenhuoltoalan AMK-tutkinnon suorittaneet voivat halutessaan suorittaa Tilastollisen tutkimuksen perusteet –jakson vaihtoehtoisella tavalla eli näyttökokeella. TER.002 on pakollinen edeltävä opinto opintojaksolle TER.200.
Sekä syyslukukaudella 2022 että kevätlukukaudella 2023 voi suorittaa opintojaksot:
HOI.200 (aikaisempi koodi TERHOIA1) Johdatus hoitotieteelliseen ajatteluun 8 op verkkokurssi; terveysalan opistoasteen tutkinnon suorittaneille, terveysalan AMK-tutkinnon suorittaneiden ei tarvitse suorittaa.
HOI.220 (aikaisempi koodi TERHOIA2) Terveydenhuollon ja terveystutkimuksen etiikka 5 op, verkkokurssi; terveysalan opistoasteen tutkinnon suorittaneille, terveysalan AMK-tutkinnon suorittaneiden ei tarvitse suorittaa.
HOI.250 (aikaisempi koodi TERHOIA8) Terveyden edistäminen hoitotieteessä 5 op, verkkokurssi; terveysalan opistoasteen tutkinnon suorittaneille, terveysalan AMK-tutkinnon suorittaneiden ei tarvitse suorittaa.
HOI.200, HOI.220 ja HOI.250 -jaksot suoritetaan verkkokursseina oman aikataulun mukaisesti ajanjaksolla 30.8.2022-29.4.2023
Edellämainittujen opintojaksojen lisäksi tarjonnassamme on TER.230 (aik koodi TERA6) Kandidaatin tutkielma ja seminaari 10 op opiskelijoille, joilla aineopinnot ovat loppusuoralla. Katso tarkemmat tiedot vaadittavista edeltävistä opinnoista edellä ilmoitetusta linkistä.
Jos tarvitset ohjausta kurssien valintaan, ole yhteyksissä matalalla kynnyksellä: avoin.tau(at)tuni.fi . (Palaamme kesälomalta 27.7.)
*Jos on suoritettuna terveysalan AMK-tutkinto?
Opintojaksoista HOI.200 Johdatus hoitotieteelliseen ajatteluun 8 op, HOI.220 Terveydenhuollon ja terveystutkimuksen etiikka 5 op, HOI.250 Terveyden edistäminen hoitotieteessä 5 op ja HOI.210 Terveyden edistämisen perusteet hoitotieteessä 2 op saa korvaavuuden terveydenhuoltoalan ammattikorkeakoulututkinnolla.
Korvaavuus voidaan myöntää, jos opiskelija on suorittamassa aineopinnot kokonaisuudessaan. Tarkempaa tietoa saa osoitteesta avoin.tau(at)tuni.fi
Terveydenhuoltoalan AMK-tutkinnon suorittaneet voivat halutessaan suorittaa TER.002 Tilastollisen tutkimuksen perusteet –jakson vaihtoehtoisella tavalla, näyttökokeella.
Voit tutustua hoitotieteen aineopintojen rakenteeseen myös opiskelijan oppaassa.
Muutokset mahdollisia
Esitiedot
Hoitotieteen aineopintoihin hakevalta edellytetään, että hän on suorittanut terveydenhuoltoalan ammattikorkeakoulututkinnon tai aikaisemman terveydenhuollon opistoasteen erikoistutkinnon (esim. erikoissairaanhoitaja tai muu samantasoinen tutkinto).
Myös sairaanhoitaja (AMK), kätilö (AMK), terveydenhoitaja (AMK) ja ensihoitaja (AMK) -opiskelijoilla on mahdollisuus suorittaa hoitotieteen aineopintoja siinä vaiheessa kun tutkinnosta on suoritettuna opintoja vähintään 120 op. Opiskelijalla pitää olla voimassa oleva opiskeluoikeus ed. mainittuihin tutkinto-opintoihin.
HUOM! Lataa todistuskopio hakulomakkeelle (sallitut tiedostomuodot PDF, PNG, JPG), jos et ole toimittanut sitä avoimeen yliopistoon aikaisemmin. Jos AMK-tutkintosi on kesken, lähetä opintosuoritusote.
Tärkeää on lisäksi huomioida yksittäisten aineopintojen edeltävien opintojaksojen vaatimukset:
TER.200 Terveystieteiden tilastolliset tutkimusmenetelmät 5 op edeltävänä opintoina pitää olla suoritettuna TER.002 Tilastollisen tutkimuksen perusteet 3 op (TER.200 ei järjestetä Seinäjoella lukuvuonna 2022-2023)
TER.230 Kandidaatin tutkielma ja seminaari 10 op, Aineopintojen loppuvaiheessa. Pakolliset edeltävät opinnot: TER.220 Systemaattinen tiedonhaku ja kirjallisuuskatsaus terveystieteissä 5 op. Edeltävänä tai yhtäaikaisesti suoritettavat opinnot: TER.200 Terveystieteiden tilastolliset tutkimusmenetelmät 5 op, TER.210 Terveystieteiden laadulliset tutkimusmenetelmät 5 op.
Lisätietoja avoimen yliopiston tarjonnasta voi kysyä Tampereen yliopiston opintotoimistosta.
Meidät tavoittaa sähköpostitse avoin.tau [at] tuni.fi
Puhelimitse 0294 520 200
Lisätietoa avoimessa opiskelusta verkkosivuillamme
tuni.fi/avoinyliopisto
Edeltävät opinnot: Hoitotieteen aineopintoihin hakevalta edellytetään, että hän on suorittanut terveydenhuoltoalan ammattikorkeakoulututkinnon tai aikaisemman terveydenhuollon opistoasteen erikoistutkinnon (esim. erikoissairaanhoitaja tai muu samantasoinen tutkinto).
Myös sairaanhoitaja (AMK), kätilö (AMK), terveydenhoitaja (AMK) ja ensihoitaja (AMK) -opiskelijoilla on mahdollisuus suorittaa hoitotieteen aineopintoja siinä vaiheessa kun tutkinnosta on suoritettuna opintoja vähintään 120 op. Opiskelijalla pitää olla voimassa oleva opiskeluoikeus ed. mainittuihin tutkinto-opintoihin.
HUOM! Lataa todistuskopio hakulomakkeelle (sallitut tiedostomuodot PDF, PNG, JPG), jos et ole toimittanut sitä avoimeen yliopistoon aikaisemmin. Jos AMK-tutkinto on kesken, lähetä opintosuoritusote.
Tärkeää on lisäksi huomioida yksittäisten aineopintojaksojen edeltävien opintojen vaatimukset:
TER.200 Terveystieteiden tilastolliset tutkimusmenetelmät 5 op -jakson edeltävänä opintoina pitää olla suoritettuna TER.002 Tilastollisen tutkimuksen perusteet 3 op (Terveystieteiden tilastolliset tutkimusmenetelmät -jaksoa ei järjestetä Seinäjoella lukuvuonna 2022-2023)
TER.230 Kandidaatin tutkielma ja seminaari 10 op -jakson edeltävät opinnot: Aineopintojen loppuvaiheessa. Pakolliset edeltävät opinnot: TER.220 Systemaattinen tiedonhaku ja kirjallisuuskatsaus terveystieteissä 5 op (aikaisemmin Systemaattinen tiedonhaku hoitotieteessä). Edeltävänä tai yhtäaikaisesti suoritettavat opinnot: TER.200 Terveystieteiden tilastolliset tutkimusmenetelmät 5 op ja TER.210 Terveystieteiden laadulliset tutkimusmenetelmät 5 op.
Opintoihin haetaan avoimen yliopiston hakupalvelun kautta. Hakulomake ja hakuohjeet ovat Näin haet avoimen yliopiston opintoihin –verkkosivulla.
Haku opintoihin opintojaksoittain. Opintojaksokohtainen hakuaika on ilmoitettu koulutushaussa opintojakson omassa koulutusesittelyssä. Haku opintoihin päättyy aikaisemmin kuin ilmoitettuna ajankohtana, jos ryhmä täyttyy. Kandidaatin tutkielma ja seminaari -jakson opiskelijavalinta hakuajan päätyttyä hakijoiden aikaisempien hoitotieteen aineopintojaksojen suoritusten perusteella.
Jos hakijoita ei ole riittävästi, opintojakson opetus voidaan perua.
Kun sinut on hyväksytty opintoihin, tulee sinun ilmoittautua erikseen vielä Sisu-järjestelmässä. Saat tästä ohjeet sähköpostiin opiskelupaikan varmistumisen yhteydessä maksettuasi opintomaksun.
Tutustu maksuehtoihin Näin haet avoimen yliopiston opintoihin -verkkosivulla.