
ADOS-2 (Autism Diagnostic Observation Schedule) 2026
Toteutusaika
Hakuaika
Hinta
Kampus
Kaupunki
Tiedekunta tai osaamisyksikkö
Organisation sub unit
Tieteenala
Opetuksessa käytettävät kielet
Koulutusala
Opetusmenetelmät
Järjestävä yksikkö
Opetustapa
Opintojen taso
Autism Diagnostic Observation Schedule (ADOS-2) on puolistrukturoitu havainnointimenetelmä, jota käytetään osana autismikirjon häiriön diagnostiikkaa.
ADOS-2-arvion tarkoituksena on saada standardoitua tietoa tutkittavan kommunikoinnista, sosiaalisesta vuorovaikutuksesta sekä toimintatavoista esimerkiksi leikkiessä ja tehtäviä tehdessä. ADOS-2-arvio koostuu viidestä eri moduulista, joilla voidaan arvioida eri kehitys- ja ikätasolla olevia henkilöitä pikkulapsista aikuisiin. Soveltuva moduuli valitaan tutkittavan kielellisen tason ja iän perusteella.
ADOS-2-arvion suorittamiseen kuluu aikaa noin 40-60 minuuttia, jonka jälkeen havainnoitu käyttäytyminen pisteytetään tarkkojen pisteytyssääntöjen mukaisesti.
Kohderyhmä:
Kurssille voivat osallistua terveydenhuollon ammattilaiset, jotka omaavat perustiedot autismikirjosta sekä osallistuvat työssään autismikirjon diagnostiikkaan. Kurssilla käytettävä materiaali on osin englanninkielistä. Kurssin opetuskieli on suomi.
Kurssin kouluttajina toimivat neuropsykologian erikoispsykologit, jotka ovat saaneet ADOS-kouluttajapätevyyden.
Ennakkotehtävät lähetetään huhtikuun loppupuolella, lähikoulutus 17.-21.8.2026 (4,5 pvä), sekä jälkitehtävät. Lähikoulutus alkaa ma 17.8. klo.13:00 ja päättyy pe 21.8. klo 16:00.
Hakuaika:
16.3. klo 7:00 - 6.4.2026 klo 23:59
Hinta:
1564,95 € + alv 25,5% (yht. 1964,00 €)

Psykologian opetus- ja tutkimusklinikka PSYKE
PSYKE on Tampereen yliopiston psykologian oppiaineen opetus- ja tutkimusklinikka, jossa tehdään psykologian ammattikäytännön kehittämistyötä, asiakastyötä, opetusta ja tutkimusta.
