Hyppää pääsisältöön
Tutkimus | Tiedote

HAPPY LAND -tutkimus selvittää, millaisia sosiaalisia mekanismeja mielenterveyshaasteiden takana on ja miten niihin voidaan vaikuttaa

Julkaistu 11.9.2026
Tampereen yliopisto
Kaupungin vilinässä ratikka ja pyöräilijä.
Kuva: Jonne Renvall/Tampereen yliopisto
Sosiaalinen vertailu, kanssaihmisten käytös ja tunteet, turvattomuuden kokemus sekä yhteiskunnan tarjoamat mahdollisuudet kohdata muita ja kuulua yhteisöihin muokkaavat mielenterveyttämme. Strategisen tutkimuksen neuvosto myönsi rahoituksen Tampereen yliopiston johtamalle hankkeelle, jossa etsitään uusia keinoja muuttaa yhteisiä toimintatapoja ihmisten mielenterveyden tukemiseksi.

Strategisen tutkimuksen neuvosto (STN) on myöntänyt 2 929 428 euron rahoituksen Sosiaaliset mekanismit mielenterveyshaasteiden takana ja niiden taklaaminen (HAPPY LAND) -konsortiohankkeelle.

Tampereen yliopiston, Turun yliopiston, Työterveyslaitoksen, Kansaneläkelaitoksen ja Pellervon taloustutkimuksen yhteistyöhankkeessa selvitetään, miten vertailu toisiin ihmisiin, näiden vointi ja käyttäytyminen, sosiaalinen turvattomuuden kokemus ja sekä yhteisten kohtaamispaikkojen tarjoamat mahdollisuudet voivat vaikuttaa ihmisten mielenterveyteen. Samalla etsitään uusia keinoja tukea ihmisten psyykkistä hyvinvointia.

– Suomi on luokiteltu yhdeksän vuotta peräkkäin maailman onnellisimmaksi maaksi, mutta mielenterveyshaasteet ovat samaan aikaan yleistyneet. On tärkeää ymmärtää entistä paremmin mielenterveyshaasteita synnyttäviä mekanismeja yhteiskunnassamme ja ihmisten välisessä vuorovaikutuksessa hankkeen johtaja, yliopistotutkija Lauri Kokkinen Tampereen yliopistosta sanoo.

HAPPY LAND -konsortiossa on kolme työpaketin vetäjää Tampereen yliopistosta. Professori Juho Saaren johtamassa työpaketissa tutkitaan, kuinka sosiaalinen vertailu ja statuskilpailu muokkaavat mielenterveyttä yhteiskunnan eri statusasemissa. Professori Meri Koivusalon johtamassa työpaketissa tutkitaan, kuinka kaupalliset intressit muokkaavat mielenterveyttä yhteiskunnan sosiaalisen infrastruktuurin välityksellä. Professori Salla Atkinsin johtamassa työpaketissa puolestaan kehitetään interventioita ja kokeiluja julkisen (Tampereen kaupunki), yksityisen (Terveystalo) ja kolmannen sektorin (Artteli) organisaatioiden kanssa.

Tutkimus hyödyntää koko väestön kattavia yksilötason rekisteriaineistoja, väestökyselyjä sekä haastattelu- ja dokumenttiaineistoja. Näin mielenterveyteen kytkeytyviä sosiaalisia tekijöitä voidaan tarkastella sekä väestötasolla että yksilötason kokemusten kautta.

HAPPY LAND kuuluu Mielen kansanterveys (MIND) -ohjelmaan, jonka tutkimus keskittyy hyvän mielenterveyden rakentumiseen ja sen edistämiseen suomalaisessa yhteiskunnassa.

Suomen Akatemian tiedote ja rahoituspäätökset

Lisätietoa konsortion rahoituksesta