
Tutkitaan TikTokia! -työpajassa tutkimme puheen ja äänen merkitystä TikTokissa ja sitä, miten ”trendaavat äänet” syntyvät. Pohdimme myös, millaisia tunteita äänimeemit herättävät ja mitä ne kertovat TikTokista mediana.
Työpajan vetäjinä ovat mediaa ja ääntä tutkiva professori Tarja Rautiainen-Keskustalo sekä mediatutkimuksen maisteriopiskelijat Roosa-Maria Musse ja Erika Vastamäki Tampereen yliopistosta. Rautiainen-Keskustalon mielestä ääni on tärkeä tutkimuskohde siksi, että se voi vaikuttaa ihmisiin jopa voimakkaammin kuin teksti. Musse on kiinnostunut median sisällöntuottajien ja yleisön suhteesta. Hän tekee pro gradu -tutkielmaa YouTuben ASMR-yhteisöstä ja aikoo tutkijaksi. Vastamäki on kiinnostunut median vaikutuksista kaikkeen tekemiseemme. Erityisesti häntä kiinnostavat musiikki, musiikkitapahtumat ja niiden vaikutukset yhteiskunnassa.

Ilmoittaudu mukaan!
Opettaja, voit ilmoittaa oppilasryhmäsi mukaan tällä lomakkeella. Mukaan mahtuu 30 oppilasta ilmoittautumisjärjestyksessä. Tarkemmat saapumisohjeet ja ennakkovalmistautumisohjeet lähetetään ilmoittautuneille noin kaksi viikkoa ennen tapahtumaa.
Järjestäjä
Tutkitaan mediaa! -tapahtumasarjan toteuttavat Suomen Kulttuurirahaston tuella Juniversity, Tutkimuskeskus Taru sekä Kasvatustieteiden ja kulttuurin tiedekunta.
Kohderyhmä
Työpaja sopii kaikille yläkoululaisille ja on suunnattu oppilasryhmille opettajineen. Mukaan mahtuu 30 oppilasta ilmoittautumisjärjestyksessä.
Lisätiedot
juniversity@tuni.fi tai satu.seppa@tuni.fi


