Hyppää pääsisältöön
Väitös

Marjo Kovanen: Kauhu tarvitsee lisää huomiota lasten elokuvakasvatuksessa

Tampereen yliopisto
SijaintiKanslerinrinne 1, Tampere
Keskustakampus, Pinni B -rakennus, sali B1096 ja etäyhteys
Ajankohta17.1.2025 12.00–16.00
Kielisuomi
PääsymaksuMaksuton tapahtuma
Marjo Kovanen.
Kuva: Saara Konttinen
Kauhu lastenelokuvissa ja muussa lasten audiovisuaalisessa kulttuurissa herättää usein keskustelua lapsille sopivasta sisällöstä. Lapsia kauhu kuitenkin kiehtoo, ja sillä on lastenkulttuurissa pitkät perinteet. Filosofian maisteri Marjo Kovasen väitöskirjassa tuodaan esiin, millaista kauhua erityisesti suomalaisessa lastenelokuvassa voi olla ja miten lastenelokuvan kauhua voi lähestyä elokuvakasvatuksessa.

Filosofian maisteri Marjo Kovanen on kehittänyt väitöstutkimuksessaan mallia lastenelokuvan kauhuelementtien sekä kauhun estetiikan analysoimiseksi. Tutkimuksessa kehitetyt lastenelokuviin kytkeytyvät lähestymistavat voivat tukea opettajien elokuvakasvatustyötä. 

– Lastenelokuvissa esiintyvät kauhuelementit osoittautuivat sisällöiltään ja estetiikaltaan moninaiseksi ilmiöksi, jolla on paikkansa myös osana lastenkulttuuria. Elokuvakasvatuksessa tulisikin huomioida lastenelokuvien kauhu osana lasten mediamaisemaa, toteaa Marjo Kovanen.

Kovasen väitöstutkimus koostuu neljästä osatutkimuksesta. Kovanen on tutkinut aihetta analysoimalla lastenelokuvia ja kartoittamalla mediakasvatuksen maisteriopiskelijoiden käsityksiä lasten kauhuelokuvista. Lisäksi Kovanen on perehtynyt elokuvakasvatuksen käytänteisiin koulussa ja kauhuun lasten omaehtoisessa kulttuurissa.

Tutkimus monipuolistaa kuvaa suomalaisesta lastenelokuvasta

Väitöstutkimus monipuolistaa kuvaa suomalaisesta lastenelokuvasta tuomalla esiin niissä esiintyviä kauhuelementtejä. Lisäksi väitöstutkimus ehdottaa elokuvakasvatuksen käytänteiden kehittämistä, jotta lastenelokuvan marginaalissa pidetty kauhusisältö huomioitaisiin elokuvakasvatuksessa paremmin.

Tutkimuksessa kävi ilmi, että kauhua on mahdollista lähestyä elokuvakasvatustyössä monipuolisesti ja turvallisesti käyttämällä vuorovaikutuksellisia ja oppijalähtöisiä menetelmiä.

Kovasen mukaan myös opettajankoulutusta pitäisi kehittää niin, että lasten kauhusisällöt otetaan koulutuksessa paremmin huomioon. 

– Lisäksi kulttuuripolitiikassa on tarvetta tunnustaa lastenelokuvan sisällöllinen monipuolisuus ja pyrkiä vahvistamaan moninaisuutta, Kovanen sanoo.

Marjo Kovasella on vuosien kokemus elokuva- ja mediakasvatuksesta ja vahva tietämys suomalaisesta elokuvasta. Hän työskentelee erityisasiantuntijana Koulukino – Skolbio ry:ssä. Kovasen väitöskirjan viimeistelyä on tukenut Alfred Kordelinin säätiö.

Väitöstilaisuus perjantaina 17. tammikuuta

FM Marjo Kovasen väitöskirja Lastenelokuvan kauhut ja elokuvakasvatus tarkastetaan Tampereen yliopistossa informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunnassa (ITC) perjantaina 17. tammikuuta 2025 kello 12 alkaen keskustakampuksella Pinni B -rakennuksessa, salissa B1096 (Kanslerinrinne 1, Tampere). Vastaväittäjänä toimii dosentti Outi Hakola Itä-Suomen yliopistosta ja kustoksena professori Sirkku Kotilainen.


Tutustu väitöskirjaan.
Seuraa väitöstilaisuutta etäyhteydellä.