
Alihankinta 2025 -tapahtuman teema on Kilpailukykyä kestävästi. Kestävää kilpailukykyä rakennetaan tutkimuksen, koulutuksen ja teollisuuden yhteistyöllä. Näin syntyy uusia innovaatioita ja osaamista sekä ympäristöä säästävillä ratkaisuja.
Tampereen yliopiston ja Tampereen ammattikorkeakoulun yhteisosaston löydät pääsisäänkäynnin läheltä pääaulasta. Poikkea jututtamassa asiantuntijoitamme ja tutustu sinulle ja yrityksellesi soveltuviin yhteistyömahdollisuuksiin.
Tapaat messuilla myös korkeakouluyhteisömme yrityslähettiläät, jotka kertovat muun muassa opiskelijayhteistyön mahdollisuuksista. Opiskelijayhteistyö on mainio tapa löytää uudet parhaat osaajat.
Rekisteröidy messukävijäksi ennakkoon ja pääset messualueelle maksutta!
Paneelikeskustelu: Korkeakoulut ja teollisuus tekevät huomisen tuloksen yhdessä – parhaat toimintamallit käyttöön!
Aika: torstai 2.10.2025 kello 10.45–11.40
Paikka: Alihankinta päälava
Panelistimme:
Mira Adolfsson, väitöskirjatutkija, Tampereen yliopisto
Mika Ijas, lehtori, TAMK
Miika Kaski, Manager/Ecosystems and Network Development, Sandvik
Matti Vilkko, professori, Tampereen yliopisto
Panelistimme tarttuvat ajankohtaiseen tilanteeseen heittämällä haasteen “Säästämällä ei synny voittajia.” Talous yskii. On päivänselvää, että säästämällä kilpailukykyä ei rakenneta. Käännämme kurssin kohti kasvua aivan uudella teollisuus–tutkimus‑yhteistyöllä! Paneelimme nostaa pöytään käytännössä koetut haasteet ja mahdollisuudet – ja etsii niihin ratkaisuja yhdessä.
Keskustelua moderoi kokenut innovaatioiden ammattilainen ja SIX- yhteistyöverkoston vetäjä Harri Nieminen.
Lisätiedot
tapahtumat@tuni.fi
