Eurooppalainen yhteistyö tuotti ratkaisuja lähisuhdeväkivallan ehkäisyyn

Horizon Europe -hanke ISEDAn (Innovative Solutions to Eliminate Domestic Abuse) tulokset vahvistavat lähisuhdeväkivallan torjuntaa Euroopassa. Tavoitteena on parantaa yhteiskuntien kykyä ja valmiuksia tunnistaa väkivaltaa sekä puuttua siihen ja ehkäistä sitä tehokkaasti.
Tulokset korostavat kiireellisten ja yhteisesti sovittujen toimien tarvetta. Tutkijat ja asiantuntijat ehdottavat konkreettisia ratkaisuja, jotka huomioivat sekä uhrien välittömän suojelun että väkivallan ennaltaehkäisyn pitkäjänteisesti.
Uusien teknologioiden tukemat digitaaliset ratkaisut vahvistavat tutkimuksen mukaan palvelujärjestelmiä ja tehostavat ongelmiin puuttumista.
Konkreettisia ratkaisuja ammattilaisille ja väkivallan osapuolille
ISEDA-hankkeessa kehitettiin väkivaltaan puuttumista tukevia sovelluksia ja palveluita yhteistyössä tutkijoiden, palveluiden käyttäjien, asiantuntijoiden ja kansalaisjärjestöjen kanssa.
Poliisien koulutukseen suunniteltu interaktiivinen haastattelusimulaattori auttaa arvioimaan väkivaltatilanteita sensitiivisesti, rakentamaan luottamusta ja ehkäisemään uhrien uudelleen traumatisoitumista.
Väkivaltatyön tueksi luotu chattibotti tarjoaa tietoa ja ohjausta vuorokauden ympäri, ajasta ja paikasta riippumatta. Siltä voi kysyä esimerkiksi väkivallan eri muodoista, tukipalveluista, uhrien oikeuksista sekä rikosilmoituksen tekemisestä.
Väkivallan tekijöiden kanssa tehtävään työhön suunniteltu vaikutusten arvioinnin työkalupakki mahdollistaa käyttäytymisen muutosten seurannan ja uhrien turvallisuuden arvioinnin systemaattisesti.
A Way Out of Violence -kampanja toteutetaan Euroopan laajuisesti ja monikanavaisesti (esitteet, julisteet, videot, sosiaalinen media), ja sen tavoitteena on lisätä tietoisuutta väkivallasta.
Oppilaitoksille ja nuorille suunnatut koulutusohjelmat tarjoavat tietoa väkivallan muodoista ja vaikutuksista. Pyrkimyksenä on vahvistaa empatiaa ja sosiaalisia taitoja, sekä rohkaista puheeksi ottamiseen ja avun hakemiseen.
Euroopan laajuiset politiikkasuositukset
Tampereen yliopisto johtaa ISEDA Horizon -hankkeessa projektiosuutta, joka vastaa hankkeen tulosten yhteenvetämisestä ja Euroopan laajuisista politiikkasuosituksista lähisuhdeväkivallan torjumiseksi. Suositukset perustuvat ISEDAn monialaiseen tutkimukseen ja pilottikokeiluihin eri maissa. Ne korostavat tarvetta vahvistaa lähisuhdeväkivallan ehkäisyä, tunnistamista ja siihen puuttumista kaikilla yhteiskunnan tasoilla.
Väkivallan ehkäisy tulee aloittaa varhain. Suosituksena on tuoda lähisuhdeväkivaltaa ja sukupuolistunutta väkivaltaa käsittelevää opetusta peruskouluihin, toisen asteen oppilaitoksiin ja korkeakouluihin. Korkeakoulutukseen ja ammatilliseen koulutukseen suositellaan pakollisia kursseja aloille, joissa kohdataan väkivaltaa kokeneita – kuten sosiaali- ja terveydenhuollossa, kasvatusalalla ja poliisintyössä.
Lisäksi tarvitaan pitkäjänteisiä ja saavutettavia kampanjoita, jotka tavoittavat eri väestöryhmiä ja edistävät terveitä ja tasavertaisia ihmissuhteita.
Tutkijat suosittelevat panostamaan audiovisuaalisiin materiaaleihin sekä saavutettaviin, monikielisiin sisältöihin.
– Lainsäädännön osalta suosituksissa korostetaan tarvetta kriminalisoida pakottava kontrolli niissä maissa, joissa sitä ei vielä ole tehty. Lisäksi aliraportoituidut väkivallan muodot, kuten digitaalinen väkivalta, on tärkeää tunnistaa myös lainsäädännössä, toteaa sosiaalipolitiikan professori Marita Husso.
Saavutettavat ja yhteen sovitetut palvelut avainroolissa
ISEDA-hankkeen tutkimus korostaa, että palvelujen saavutettavuus ja eri toimijoiden välinen yhteistyö ovat keskeisiä väkivallan ehkäisyssä.
– Tekoälypohjaiset chattibotit eivät korvaa ihmisten kohtaamista, mutta ne voivat täydentää sitä merkittävästi – erityisesti silloin, kun ne on suunniteltu eettisesti, käyttäjälähtöisesti ja väkivallan konteksti huomioiden, tutkija Hanna Mielismäki toteaa.
Digitaalisten ratkaisujen ohella myös tekijäohjelmat ovat keskeinen osa väkivallan ehkäisyä ja uhrien turvallisuuden tukemista, mutta ne eivät ole vielä johdonmukaisesti osa kansallisia lähisuhdeväkivallan vastaisia toimia.
– Euroopan laajuisena suosituksena on, että tekijäohjelmat integroidaan osaksi oikeus-, terveys- ja sosiaalipalveluja – vahvistamaan yhteistyötä uhrien tukipalvelujen kanssa, jotta väkivallan ehkäisy ja riskien arviointi olisi vaikuttavampaa, Mielismäki kertoo.
– Euroopan laajuiset politiikkasuositukset ovat tärkeä askel kohti väkivallan vähentämistä ja kestävää hyvinvointia. Ne vahvistavat kansainvälistä vuorovaikutusta ja yhteistyötä sekä tietoisuuden lisäämisessä ja tutkimuksessa että institutionaalisten käytäntöjen kehittämisessä, toteaa professori Husso.
Maakohtaisia suosituksia
Tampereen yliopisto vastasi myös hankemaiden maakohtaisten politiikkasuositusten koordinoinnista ja raportoinnista.
Suomea koskevissa suosituksissa korostui erityisesti tarve lisätä tietoisuutta, tehostaa väkivallan ehkäisyä ja siihen puuttumista sekä kehittää palvelujärjestelmää ja institutionaalisia käytäntöjä.
Hankkeen tulosten näkökulmasta keskeisiksi painopisteiksi Suomessa nostettiin:
- Ympärivuorokautisten verkkopalveluiden kehittäminen,
- Digitaalisen väkivallan tunnistaminen ja ennaltaehkäisy,
- Lainsäädännön uudistaminen siten, että myös henkinen, taloudellinen ja digitaalinen väkivalta tunnistetaan ja kriminalisoidaan.
– Digitaaliset ratkaisut voivat vahvistaa palvelujen saavutettavuutta ja yhdenvertaisuutta, mutta niiden eettinen ja kontekstisidonnainen suunnittelu on ratkaisevaa, tutkija Mielismäki sanoo.
– Teknologian kehityksen myötä väkivallan muodot ovat moninaistuneet, ja niihin puuttuminen voi olla entistä haastavampaa. Viime vuosina eri puolille maailmaa – myös Eurooppaan ja Pohjoismaihin – on perustettu lukuisia väkivaltatutkimuskeskuksia ja -instituutteja. Suomessa vastaavat resurssit ja rakenteet kuitenkin puuttuvat edelleen. Tilanne on korjattavissa, mutta se edellyttää yhteiskuntapoliittisia päätöksiä ja tietoista panostusta väkivallan vastaiseen työhön, professori Marita Husso toteaa.
***
Horizon Europe ISEDA-hankkeen seminaari Tampereen yliopistossa kokoaa yhteen kansainvälisiä ja suomalaisia asiantuntijoita keskustelemaan uusista teknologisista ja yhteiskunnallisista ratkaisuista lähisuhdeväkivallan ehkäisyyn ja väkivaltaan puuttumiseen.
Paneelikeskustelussa pohditaan ISEDA-hankkeen ratkaisujen sovellettavuutta Suomessa. Tilaisuudessa esitetään myös hankkeessa tuotettuja kansallisia ja Euroopan laajuisia politiikkasuosituksia.
Yhteyshenkilö
Marita Husso
professori
Marita HussoISEDA – Innovatiivisia ratkaisuja lähisuhdeväkivallan torjuntaan
- Monitieteinen, yhdeksän Euroopan maan tutkija- ja asiantuntijaverkostoja hyödyntävä konsortio.
- Ratkaisuina mm. koulutusohjelmia, teknologiaa hyödyntäviä työkaluja, kampanjointia sekä politiikkasuositukset lähisuhdeväkivallan torjuntaan.
- Hankkeessa työskentelee sosiaali- ja terveystieteilijöitä, tekoälyyn pohjautuvien ratkaisujen asiantuntijoita, pelitutkijoita, pelinkehittäjiä, psykologeja, kriminologeja, sosiaalityöntekijöitä, poliisiviranomaisia ja turvallisuusasiantuntijoita.
- Rahoitus Euroopan unionin Horizon Europe -ohjelmasta.
- EU Horizon -hanketta koordinoi pelinkehityksen ja -tutkimuksen korkeakoulu Cologne Game Lab (Saksa).
Hankkeen muut partnerit:
- Tampereen yliopisto
- University of Alicante (Espanja)
- Glasgow Caledonian University (Skotlanti)
- Center for Security Studies (Kreikka)
- Sopra Steria Group (Ranska)
- Euroquality (Ranska)
- Ministry of Home Affairs of Catalonia – Catalan Police (Espanja)
- Centro di Ascolto Uomini Maltrattanti (Italia)
- Association for the Prevention and Handling of Violence in the Family (Kypros)
- Demetra Association (Bulgaria)
- European Anti-Violence Network (Kreikka)
- Hellenic Police (Kreikka)
- General Directorate of the Bulgarian Police (Bulgaria)
- European Network for the Work with Perpetrators of Domestic Violence






